Putin: "Bu ihtimali dışarıda bırakmıyoruz"

Putin: "Bu ihtimali dışarıda bırakmıyoruz"

BM Genel Kurulu için New York'ta toplanan dünya liderleri, ikili temaslarına devam ediyor. Bu görüşmeler içinde sonucu en çok merak edileni ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ikili zirveydi. 1 saat 40 dakika süren görüşmede Suriye ve Ukrayna'yı masaya yatıran iki lider, Suriye'de Beşar Esad'ın geleceği konusunda uzlaşamadı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Obama'yla iki yıl aradan sonra gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Putin, Rus uçaklarının IŞİD'e yönelik hava operasyonuna katılıp katılmayacağı yönündeki soruya "bu ihtimali dışarıda bırakmıyoruz" yanıtını verdi.

Reuters’ın haberine göre; Putin, Suriye’ye kara birlikleri konuşlandırma seçeneğinin üstünü çizerek, “savaş alanında olanlara, başta IŞİD olmak üzere teröristlerle savaşanlara destek için gerçekten daha fazla ne yapılabileceği üzerinde düşünüyoruz” dedi.

Putin, Rusya’nın Suriye’deki her hamlesinin uluslararası hukuk çerçevesinde olacağını vurguladı. IŞİD'e karşı olası bir kara harekatına katılmalarının sözkonusu olmadığını ifade eden Putin,  BM Güvenlik Kurulu kararıyla düzenlenecek hava operasyonları içinse açık kapı bıraktı. "Bu ihtimali dışarıda bırakmıyoruz" diye konuştu.


BM binasında yapılan görüşmenin ardından toplantının içeriğine dair bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, Suriye'deki iç çatışmanın çözümü konusunda Beşar Esad'ın oynayacağı rolün "temel tartışma konusu" olduğunu söyledi. Adının gizli kalması şartıyla konuşan yetkili, Rusya'nın Esad'ı radikallere karşı bir siper gibi gördüğünü; ABD'nin ise Esad'ın devam etmesine mezhepsel çatışmayı alevlendirecek gözüyle baktığını aktardı.
Ordular iletişim halinde olacak

İki liderin toplantısının "iş görüşmesi gibi bir ileri bir geri" şeklinde geçtiğini söyleyen yetkili, "Ruslar, Suriye'de siyasi bir çözüm olmasının ve bu siyasi çözümün peşinde olan bir sürecin başlamasının önemini kesinlikle anladılar. Bu sürecin sonucunun ne olacağı hakkında farklı görüşlerimiz var, özellikle de Esad'a ilişkin" ifadesini kullandı.

Yetkili ayrıca, iki liderin "çatışma ihtimalini azaltmak" ve bölgede aralarında askeri çatışmalardan kaçınmak için ordularının iletişim halinde olmaları gerektiği noktasında anlaştıklarını söyledi.

Genel Kurul'da ince atışma

İki liderin Suriye’yi ele almak için gerçekleştirdikleri tarihi toplantından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kürsüsü, Obama ve Putin arasında üstü örtülü bir atışmaya sahne oldu. Ancak Suriye’deki mevcut durum nedeniyle birbirlerini suçlayan iki lider, çözüm için ise birlikte çalışma mesajı verdi

Obama, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Suriye Devlet Başkanı Esad’ı kendi çocuklarını varil bombalarıyla katleden bir tirana benzetti. Bununla beraber ülkede iktidarın Esad’dan yeni bir lidere değişim için ‘kontrollü geçiş süreci’ne ihtiyaç olduğunu söyleyen Obama; İran ve Rusya ile çalışmaya hazır oldukları mesajını verdi. Obama bu sözlerin ardından Esad’a destek açıklaması yapan Putin’le kadeh kaldırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS