Son Dakika

Putin: "Mevcut yönetim Türkiye'yi İslamlaştırıyor"

A A

25.11.2015 - 13:17 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. Putin'in açıklamaları yine sert. Rusya lideri vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmeyin" uyarısı yaptı, "Türkiye'de mevcut yönetim ülkeyi İslamlaştırıyor" dedi.

Putin: "Mevcut yönetim Türkiye'yi İslamlaştırıyor"

Türkiye'nin, Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı Bayırbucak bölgesindeki bombardımanı sırasında SU-24 uçağını sınır ihlali gerekçesiyle düşürmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den sert açıklamalar gelmişti. Putin, Türkiye'yi "teröre destekle" suçlamış ve "Sırtımızdan bıçaklandık" demişti. Putin'den bugün de yeni açıklamalar geldi.

Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü

Rusya Suriye'ye S-300 ve S-400'leri gönderiyor

Rusya lideri, "Dün yaşananlardan sonra yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz" diyerek, benzer şeylerin yaşanması durumunda mutlaka tepki vereceklerini açıkladı. Putin, "Rus uçağının düşürülmesi çok ciddi bir olay ve biz güvenliğimizi sağlamak için her türlü aracı kullanacağız" dedi.

Rus generalden Türk Genelkurmayına ziyaret

Türkiye'de bulunan vatandaşlarının da büyük bir riskle karşılaşabileceklerini söyleyen Putin, "Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor" dedi.

Rus liderin hedefinde Türkiye'nin yönetimi de vardı. Putin, "Sorun sadece dün yaşadığımız trajediyle ilgili değil. Sorun daha derin. Sadece biz değil, tüm dünya Türkiye'deki mevcut yönetiminin birkaç yıldır kasıtlı olarak ülkeyi İslamlaştırma yolunda bir politika izlediğini görüyor" ifadesini kullandı.