Son Dakika

Putin Mısır uçuşlarını durdurdu!

A A

06.11.2015 - 17:28 Son Güncelleme:

"Bomba şüphesi var" diyen ABD ve İngiltere'den sonra Rusya'dan da Mısır'da düşen Rus uçağıyla ilgili önemli hamle geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin Rus uçaklarının Mısır seferlerini durdurma kararı aldı. Putin, aynı zamanda Mısır'daki Rus vatandaşlarının tahliyesi için emir verdi. 

Putin Mısır uçuşlarını durdurdu!

Putin'den önce Rus İstihbarat Şefi Alexander Bortnikov, uçağın düşme gerekçesi öğrenilene kadar seferleri durdurmanın mantıklı olacağını açıklamış, özellikle turistleri taşıyan rotalara vurgu yapmıştı. Şu anda Mısır'da 45 bin Rus vatandaşının tatilini geçirmekte olduğu da gelen bilgiler arasında. THY uçağı acil iniş yaptı! MHP'de toplu istifa

Rusya'nın bu çıkışı önemli çünkü ülke daha önce "bomba şüphesi" ihtimalini kabul etmiyordu. Şimdi açık açık bomba şüphesinden bahsetmese de temkinli olma çağrısı yapması bir geri adım sayılabilir.

Diğer yandan Sina Yarımadası'nda olan 20 bin İngiliz vatandaşının tahliyesi sürüyor. Mısır'ın özel harekatçıları gönderdiği Şarm El Şeyh Havaalanı'ndan uçuşlar başladı. Faslılar önce gözaltına alındı sonra sınırdışı kararı verildi Fatih Belediyesi o çalışanı tatile gönderiyor

İngiliz Easy Jet Havayolu iki uçağın kalktığını açıkladı. Yolcuların yalnızca el bagajlarına izin verildi. 

Şirket, bugün kalkacağını açıkladığı 7 diğer uçağın ise iptal olduğunu belirtti. THY ve Lufthansa da Şarm El Şeyh seferlerini iptal etmişti.