Putin NATO'yu uyardı

Putin NATO'yu uyardı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun, dünya güvenliği için genişlemekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Alman Bild gazetesine röportaj veren Putin, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. NATO’nun genişleme planlarını değerlendiren Putin, “NATO, dünya güvenliği için genişlemekten vazgeçebilirdi. Ancak Sovyetlerin dağılmasının ardından, (NATO’nun) dünya şöhreti zirvesinde tek olmanın zevkini çıkarma isteği oldu.” dedi. Putin, “ABD ve Avrupalı politikacılardan çoğu kez ülkelerin kendi güvenliklerini sağlamak için seçim yapma hakkı olduğunu duyduk. Evet bunu biliyoruz, bu doğru. Ama başka doğru olan şey de var, mesela başka ülkelerin kendi organizasyonlarını genişletmek yada genişletmemek gibi. Uluslararası güvenliği sağlama açısından uygun bir şekilde adım atabilirler. NATO’nun önde gelen üyeleri, kendilerine katılmak isteyenlere ‘hayır’ diyebilirdi. Genişlemek istemediklerini söyleyebilirlerdi.” diye konuştu.


“Füze kalkanı, İran tehdidi bahanesiyle gelişiyor”


Sovyetlerin dağılmasının ardından dünyada ikinci güç merkezinin kaybolduğunu ifade eden Putin, NATO’nun Doğu’ya doğru genişlemesi sebebiyle füze kalkanının gündeme geldiğini belirtti. Putin, “Füze kalkanı, İran’ın nükleer tehdidi bahanesiyle gelişiyor.” şeklinde konuştu.Obama’nın İran’ın nükleer tehdidi çözülmesi durumunda füze kalkanına ihtiyaç olmayacağı yönündeki sözlerini hatırlatan Putin, “İran’la anlaşma sağlandı, yaptırımların kaldırılması görüşülüyor, ilk uranyum sevkiyatı Rusya’ya yapılıyor. Ancak füze kalkanı sistemi genişlemeye devam ediyor. Türkiye, Romanya, Polonya ve İspanya ile anlaşmalar sağlandı. Füze kalkanı çerçevesinde hizmet vermek üzere İspanya’da deniz kuvvetleri konuşlandırılıyor. Romanya’da mevki oluşturuldu, Polonya’da 2018’de oluşturulacak. Türkiye’ye ise radarlar yerleştirildi.” dedi.


“Rusya’nın ulusal çıkarlarını dile getirmemesi hataydı”


Rusya Devlet Başkanı Putin, son 25 yılda Rusya’nın ulusal çıkarlarını dile getirmemesinin hata olduğunu söyledi. Son 25 yılda ‘Rusya, hata yapmış olabilir mi?’ sorusuna cevap veren Putin, “Evet olabilir. Biz ulusal çıkarlarımızı hiç dile getirmedik. Bunu en baştan itibaren yapmalıydık. Belki o zaman dünya daha dengeli olabilirdi.” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS