Putin Rus askerlerini Suriye'den çekiyor

Putin Rus askerlerini Suriye'den çekiyor

Suriye lideri Beşar Esad ve Rusya Devler Başkanı Vladimir Putin önemli bir telefon görüşmesi yaptı.

Beşar Esad telefon görüşmesinde Cenevre Görüşmeleri'nin önemine değindi ve "somut sonuçlar" alınmasını ümit ettiğini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Putin ise Suriye'deki krizde politik çözümün gerekliliğine vurgu yaptı.


IŞİD kan donduran videoyu yayınladı


Gizli kamerayla görüntülediler...


Rusya askerlerini çekiyor


Öte yandan Rusya önemli bir karar aldı. Vladimir Putin, Dışişleri'ne verdiği talimatta Cenevre Görüşmeleri'nde ülkesinin daha büyük bir tol oynaması gerektiğini belirtti.Putin ayrıca Rus askerlerinin Suriye'den çekilmesi emrini de verdi. Beşar Esad ile Putin'in Rusya'nın Suriye'deki hava kuvvetlerini de azaltma konusunda anlaştığı ifade edildi.


Putin Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde şu açıklamayı yaptı:


"Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetleri'ne verilen görevlerin yerine getirildiğini düşünüyorum, bu yüzden Savunma Bakanı'na yarından itibaren ana askeri grubumuzun Suriye Arap Cumhuriyeti'nden çekilmeye başlanması talimatını veriyorum."


ABD: Bize bilgi verilmedi


ABD Savunma Bakanlığıdan bir yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki Rus güçlerinin büyük bölümünün çekilmesi için emir vermesinden önce kendilerine bilgi aktarılmadığını söyledi.


AA muhabirine konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen bakanlık yetkilisi, Rusya'nın çekilme konusunda ABD tarafına herhangi bir bilgi
vermediğini bildirdi. Pentagon yetkilisi, Rusya'ya uzun süredir Suriye'den çekilme çağrısında bulunduklarını ifade etti.


Yetkili, "Ruslarla yapılan son görüşmelerde bu konunun gündeme gelip gelmediğinden ve ABD'nin talebinin etkili olup olmadığından emin değilim" dedi.
Putin'in, Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya Suriye'deki Rus ordusunun büyük bölümün yarından itibaren çekilmeye başlaması talimatını verdiği bildirilmişti."Savunma Bakanlığı ve ordunun kendisine verilen görevleri genel olarak yerine getirdiğini düşünüyorum" diyen Putin'in, Tartus'taki deniz üssü ile Hımeymim'deki askeri hava üssünün muhafaza edilmesini istediği aktırılmıştı. Kremlin'in resmi internet sitesinde de Putin ve Suriye
Devlet Başkanı Beşşar Esed'in telefon görüşmesi yaparak, Suriye'deki Rus güçlerinin çekilmesi konusunda anlaştıkları duyurulmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS