Son Dakika

Putin: "Türkiye kasten çıkmaza sürüklüyor"

A A

26.11.2015 - 13:57 Son Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçaklarının düşürülmesinin ardından yaptığı sert açıklamalarını sürdürdü. Putin, "Türk yönetimi, Rusya-Türkiye ilişkilerini kasten çıkmaza sürüklüyor" dedi.

Putin: "Türkiye kasten çıkmaza sürüklüyor"

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Moskova'dan ard arda açıklamalar geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin dün de çok sert konuşmuştu. Rus lider bugün de "Türk yönetimi Rusya-Türkiye ilişkilerini kasten çıkmaza sürüklüyor" dedi.

Putin'den düşürülen uçak için sert açıklama

Rus lider, önceki sert açıklamalarını yineledi. Putin, "Sözde müttefikimiz olan Türkiye bizi sırtımızdan bıçakladı" dedi; düşürülen uçakla ilgili özür dilenmediğini söyledi.

Rusya'nın hava savunma sistemi S-300 ve S-400'ler

Rusya bir yandan da Suriye'deki askeri varlığını artırıyor. Moskova'dan beklenen hamle geldi. Rusya, Suriye'nin Lazkiye kentindeki üssüne karadan havaya güdümlü S-400 füze sistemlerini yerleştirdi.

Putin: "G-20'de IŞİD'i destekleyenler var"

S-400 Rusya'nın envanterindeki en gelişmiş hava savunma silahlı. Menzilleri Türkiye'nin neredeyse yarısını, Kıbrıs'ı, Lübnan'ı kapsıyor. Yani Rusya, Doğu Akdeniz'in üstünde gerçek bir demirden kalkan kuruyor.

Kremlin'den de onun öncesinde açıklamalar gelmişti. Açıklamada, "Türkiye"ye yönelik herhangi bir yaptırımı devreye sokma kararı almadık ancak Türkiye'den uçağımıızn düşürülmesiyle ilgili hala gerçekçi bir açıklama bekliyoruz" denildi.

Türkiye'nin sınırda düşürdüğü Rus uçağı: Sukhoi SU-24

"Türkiye'den gelen ithal gıda ve tarım ürünlerine ambargo uygulama planımız yok" ifadesi kullanıldı. Tarım Bakanlığının açıklamasına göre ise, bundan sonra gıda ithalatı üzerindeki kontroller artacak.