Putin'den dünyaya 'hipersonik silahlı' gözdağı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ulusal Savunma Kontrol Merkezi'nde üst düzey askeri yetkililerle yıllık toplantı sonrasında Savunma Bakanı Sergey Shoygu ile birlikte askeri sergiyi inceledi. Putin, basın toplantısında ise adeta gözdağı verdi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ulusal Savunma Kontrol Merkezi'nde üst düzey askeri yetkililerle yıllık toplantıya katıldı.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Putin, 'hipersonik silahları'na değindi ve Avangard ve Kinzhal füzeleri ile ABD dahil bütün ülkeleri geride bıraktıklarını açıkladı.

Tarihte ilk kez Rusya'nın yeni bir silah sınıfı tasarlamada avantajı olduğunu ifade eden Putin "Şu an ABD bizi yakalamaya çalışıyor. Dünyada hipersonik silahlara sahip bizden başka ülke yok" dedi.

Daily Mail'de yer alan habere göre Putin'in bahsettiği Kinzhal füzeleri sesten 10 kat daha hızlı ve 1.250 milden daha fazla menzile sahip. Yine aynı şekilde Avangar da sesten 20 kat daha hızlı ve havada rota değiştirebilme özelliği ile düşmanlar tarafından vurulamıyor.

ABD ve diğer ülkeler Rusya gibi hipersonik silahların tasarımı üzerinde çalışsalar da henüz kullanıma hazır değil. ABD'nin hipersonik silahının hazır hale gelmesinin ise birkaç yılı bulabileceği tahmin ediliyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS