Raul Castro: "Küba'ya ambargoyu kaldırın artık"

Raul Castro: "Küba'ya ambargoyu kaldırın artık"

Küba lideri Raul Castro, BM kürsüsünden ABD'ye, 'Ambargoyu kaldırın" çağrısı yaptı. Diplomatik ilişkileri yeniden başlatmasına karşın, ABD'nin uyguladığı ekonomik ambargonun sürdüğünü vurgulayan Castro, ekonomik ablukaya alınmanın ülkesinin gelişimini engellediğini söyledi.

Küba devlet başkanı Raul Castro, ilk kez katıldığı Birleşmiş Milletler toplantılarında, Küba’ya ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması, karşılıklı büyükelçilikler açılması ve Obama tarafından açıklanan politika değişiklikleri gibi konuların uluslararası toplumun geniş desteğini de arkasına alarak büyük bir ilerleme sağladığını, ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.


ABD Küba'yı terör listesinden çıkardı


Castro, "Küba'ya karşı ekonomik, ticari ve mali abluka yalnızca Küba'ya, Küba halkına zarar vermekle kalmıyor. ABD'ye, Amerikan halkına ve şirketlerine de zarar veriyor. Ülkemizin ekonomik gelişimine temel engel olarak duran, Birleşmiş Milletler'de 188 ülkenin hayır oyuna karşın sürmekte olan ambargonun bir an önce kalkmasını istiyoruz" diye konuştu. Raul Castro'nun, ABD'de Başkanı Pazartesi günü BM Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmanın ardından yeniden konuşması bekleniyor.


Küba 54 yıl sonra ABD'ye büyükelçi atadı


Küba, 1960 yılından bu yana ABD ambargosu altında bulunuyor. BM Genel Kurulu, 1982 yılından bu yana her yıl oy birliğiyle ABD'nin, Küba'ya uyguladığı ambargoya son vermesi kararı aldı. Ancak yaptırım etkisi taşımayan bu kararlar ABD tarafından uygulamaya sokulmadı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS