Röntgen görüntülerini paylaştılar: Koronavirüs bu hale getiriyor

Dünyayı etkisi altına alan ve büyük paniğe yol açan koronavirüs hastalarının akciğerlerinin BT taramaları ve röntgenleri ortaya çıktı.İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Dünya genelinde 126 bin 258 kişide koronavirüs vakası tespit edildi, ölü sayısı 4 bin 638 oldu. Dünya Sağlık Örgütü dün itibariyle koronavirüsü resmen 'pandemi' ilan etti.

Başlangıç noktası Çin'in ardından en çok etkilenen ülkeler sırasıyla İtalya ve İran oldu. İtalya'da hayat durdu, 'kırmızı bölge' ilan edilip karantinaya alınan ülkede eczane ve marketler dışında tüm işletmeler kapatıldı.

Tüm gelişmelerin ardından Kuzey Amerika Radyoloji Topluluğu (Radiological Society of North America - RSNA) hazırladığı makalede, Çin'in Wuhan kentinde koronavirüs nedeniyle ölen 44 yaşındaki bir hastanın röntgen görüntülerini paylaştı.

X-ray ve bilgisayarlı tomografi görüntüleri koronavirüsten ölen adamın, ciğerlerinin koronavirüs sonucunda nasıl tahrip olduğunu gösterdi.

Makalede, akciğerlerin alt köşelerindeki beyaz lekelerin virüs varlığını gösterdiği belirtilirken aynı lekelerin SARS ve MERS hastalıklarında da görüldüğü ifade ediliyor.

Koronavirüse yakalanan ve kurtulan bir kişi hastalığı tanımlarken gribin kendisini 'tren gibi' vurduğunu ve haftalarca 'boğucu ve kör edici bir acı içinde kaldığını' açıklamıştı.

4 bin 638 kişinin ölümüne yol açan hastalığın aşısı için ABD, İran, Rusya, Çin, İsrail gibi pek çok ülke çalışmalarını sürdürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS