Rota Ortadoğu! Yola çıktılar

ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi füzeyle vurmasıyla alev topuna dönen Ortadoğu’ya, yeni Amerikan birlikleri gidiyor.ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi füzeyle vurmasıyla alev topuna dönen Ortadoğu’ya, yeni Amerikan birlikleri gidiyor.
Reuters haber ajansı, Kuzey Carolina’daki Fort Bragg’dan havalanan askeri nakliye uçağının fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Söz konusu uçakla, 2. Tabur, 504. Paraşüt Piyade Alayı, 1. Tugay Muharebe Timi ve 82. Hava İndirme Tümeni’nden askerler Ortadoğu’ya gidiyor.

İran’dan yükselen intikam yeminlerinin ardından Pentagon bölgeye 3 bin 500 ek asker gönderileceğini açıklamıştı.
İranlı general Süleymani'nin öldürülmesi
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis'in de aralarında bulunduğu 5 Iraklı ile 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." değerlendirmesini yapmıştı.

Ülkede 3 günlük yas ilan eden Hamaney, Süleymani'nin yerine yardımcısı İsmail Kaani'yi getirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS