Rumların gizli belgesi basına sızdı: Kıbrıs'ta askerin azaltılması planlanıyor

Rumların gizli belgesi basına sızdı: Kıbrıs'ta askerin azaltılması planlanıyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün topladığı Ulusal Konsey'de dağıttığı Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) "gizli" listesi basına sızdı. 

Söz konusu GYÖ'lerin Kıbrıs Türk tarafına sunulduğu bildirilirken listede yer alan önemli maddeler şu şekilde yer alıyor: 


Lefkoşa bölgelerinin yeniden birleştirilmesi bu doğrultuda, Ara Bölge'de 'ortak alan' oluşturulması, yine bu bölgede Barış Parkı, pazar ve sanayi alanlarının kurulması... Kanlıdere doğrusal parkının Lefkoşa'nın Kuzey tarafına da genişlemesi.


Ziyaretçi çekilmesi ve özellikle kültürel etkinlikler düzenlenmesi maksadıyla Ermeni semti, Ermeni Kilisesi ve Bapiskoposluğu'nun Pallas sinemasına, Kasteliotissa'ya erişiminin sağlanması için Baf Kapısı yanındaki Viktoras sokağının yayaların geçişine açılması.Lefkoşa Surlariçi'ndeki bütün barikatların açılması


Kültürel Miras Komitesi'nin güçlendirilmesi ve finanse edilmesi.


Anastasiadis: 'Kıbrıs'ta garantör ülkelere gerek kalmadı'


Kıbrıs'ta müzakereler başladı, kapılar aralandı


Hala Sultan'a giriş kolaylığı 


Dini anıtların korunması ve dini faaliyetlerin kolaylaştırılması (dini liderler, Cuma günleri Kıbrıslı Türklerin Hala Sultan'da, Pazar günleri de Rumların St. Barnabas'ta ibadet edebilmelerini görüştü. St. Barnabas Yortusu'nun 11 Haziran'da olduğuna vurgu yapılıyor).Ortak kültürel etkinlikler düzenlenmesi maksadıyla kültür komitesi oluşturulması. Kayıp Şahısları Araştırma Komitesi'nin güçlendirilmesi. Kayıplarla ilgili istihbarat liderlerin ortak isteğidir. Sağlık hizmeti verebilmek için iki hemşirenin Karpaz'da ikamet edebilmesi Dipkarpaz'da gıda depolama alanı oluşturulması. Kaymaklı, Pomo-Paşiammo-Aşağı Pirgo-Erenköy, Kiracıköy-Gaziler, Lefke-Aplıç, Derinya sınır kapılarının açılması


Asker sayısının azaltılması ön görülüyor 


Asker sayısının azaltılması ve ateşkes hattında dekonfrantasyon (her iki taraftan askerlerin, mevcut yerlerinden geri çekilmeleri) Mayın temizleme Radyo frekanslarına parazitlerden kaçınılması Roaming hizmetleri Elektrik şebekelerinin olağanüstü durumlarda senkronize olacak şekilde birbirine bağlanması


'Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için en iyi umut mu?'


Maraş'ın iadesi 


Maraş'ın iadesi, ilk adım olarak da, durumunu değerlendirmek üzere uzmanların kente girmeleri, kültür anıtlarının restorasyon ve bakımı.Mali Finans Komisyonu web sitesinin Türkçeye de tercüme edilmesi.


Anastasiadis kızdı 


Öte yandan Rum Ulusal Konseyi'nde önemli derecede gizli olduğu duyurulan ancak basına sızdırılan belgenin Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'i kızdırdığı öğrenildi. Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulis'in konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, listedeki bilgilerin gerçek olduğunu belirterek söz konusu durumun Rum hükümetini de derinden üzdüğünü aktardı.  Hristodulidis, Anastasiadis'in bundan sonra, müzakere masasında konuşulanları Rum Ulusal Konseyi'ne bildirip bildirmeme konusunda çok düşüneceğine vurgu yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS