Rus ajan, UCM'ye staj için girmeye çalışırken deşifre oldu

Rus ajan, UCM'ye staj için girmeye çalışırken deşifre oldu

Rus ajan, UCM'ye staj için girmeye çalışırken deşifre oldu

Hollanda İstihbarat Teşkilatı, Ukrayna'daki savaş suçları iddialarını soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sızmak için sahte kimlik kullanan bir Rus askeri ajanını deşifre ettiğini duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hollanda istihbarat teşkilatı şefi Erik Akerboom yaptığı açıklamada, Sergey Vladimirovich Cherkasov adlı kişinin Nisan ayında Lahey merkezli mahkemeye staj başvurusu yaptığını ve detaylı hayat hikayesinde kendisini Brezilya vatandaşı olarak tanıttığını belirtti. Hollandalı yetkili, Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı'nın (GRU) operasyonunun yıllar öncesinden başladığı ve çok fazla zaman, enerji ve paraya mal olduğunu sözlerine ekledi.

Deşifre olan Rus gizli ajanının Hollanda güçleri tarafından havaalanında Viktor Muller Ferreira takma adını kullanarak giriş yapmayı denediği sırada yakalandığı belirtildi. Casusluk girişimini "üst düzey bir tehdit" olarak sınıflandırdıklarını belirten Akerboom, "Bu bize Rusların UCM'deki bilgilere yasadışı yollardan erişmeye çalışarak neyin peşinde olduğunu açıkça gösteriyor" dedi.

(Fotoğraflar/Arşiv: Alamy)

"ALIŞILMADIK BİR HAMLE"

Euronews Türkçe'deki habere göre UCM'nin söz konusu kişiyi staj için kabul ettiğini de sözlerine ekleyen Teşkilat Şefi, "Rus istihbaratının işleyişini ve diğer uluslararası kurumlara yönelik tehdidi ifşa etmek için vakayla ilgili ayrıntılı bilgileri yayınladıklarını ve bunun "alışılmadık bir adım" olduğunu ifade etti.

Rusya ve Brezilya tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimi, Batı tarafından Rusya'ya yöneltilen casusluk suçlamalarını Moskova'ya karşı bir "karalama kampanyası" olarak niteleyerek reddediyor.

Savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım iddialarını inceleyen UCM'ye üye 123 ülke bulunuyor. Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'ta işgalinin ardından yüksek mahkeme Ukrayna'da soruşturma başlattı.

Hollanda son yıllarda casuslukla suçlanan 20'den fazla Rus'u sınır dışı etti.

Ukraynalı bebeklere Rus vatandaşlığı verilecek!

Ukraynalı bebeklere Rus vatandaşlığı verilecek!