Rus askeri gemisi Boğaz'dan bu kez de makineli tüfekle geçti

Rus askeri gemisi Boğaz'dan bu kez de makineli tüfekle geçti

Rus askeri gemisi Boğaz'dan bu kez de makineli  tüfekle geçti

Rusya'nın önceki gün Boğaz geçişi sırasında güvertesindeki bir askerin atış pozisyonunda füze taşıması iki ülke arasında krize yol açan gemisinin ardından bugün benzer görüntüler yeniden yaşandı. Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı'na giren Vologda-50 adlı askeri kargo gemisinin kıç tarafında bir asker makineli tüfekle görüntülendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rus Donanması'na ait kargo gemisi Vologda-50, İstanbul Boğazı'ndan geçti. Saat 09.30 sıralarında İstanbul Boğazı'na giren Vologda-50, Karadeniz'e doğru yol aldı.

Rus gemisinin geçişi sırasında Sahil Güvenlik gemisi de arkasında ilerledi.

Boğaz'dan geçen Rus gemisinde ilginç hareketler

Ankara'dan Rusya'ya füzeli geçiş tepkisi

Vologda-50'deki Rus askerleri ve geminin arka bölümünde bulunan makinalı tüfek dikkat çekti.

Vologda-50'nin Akdeniz'e askeri teçhizat götürdüğü ve dönüş yolunda olduğu belirtiliyor.

Rusya'dan füzeli asker açıklaması

Karadeniz Filosu'na ait bir Rus gemisinin önceki gün Boğaz'dan geçişi sırasında da bir askerin omzunda karadan havaya Strela 2 tipi füzeyle atış pozisyonunda beklemesi iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu durumu "provokasyon" olarak nitelemiş, Rusya Büyükelçisi ise Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ise, askerin omzunda füze taşımasının güvenlik amacıyla olduğu açıklanarak, bu durumun Boğazlardan yabancı gemilerin geçişini düzenleyen Montrö Sözleşmesi'ne aykırı bir yanı olmadığı belirtilmişti.