Rus birlikleri alay konusu oldu!

Rus birlikleri alay konusu oldu!

Rus birlikleri alay konusu oldu!

Putin'in emriyle bir ayı aşkın süredir Ukrayna'yı işgal eden Rus birlikleri, tankları ve diğer zırhlı araçları gizlemek için ağaç dalları ve samanlar kullanarak tespit edilmekten ve saldırılardan kaçmaya çalıştı. Rus ordusunun bu çabası, uzmanlar tarafından "amatörce" ve "çaresizlik" olarak yorumlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'daki Rus birlikleri, tankları ve diğer zırhlı araçları gizlemek için ağaç dalları ve samanlar kullanarak tespit edilmekten ve saldırılardan kaçmaya çalıştı. Rus ordusunun bu yöntemi, analistler tarafından bu denli gelişmiş bir ordu için bu yöntemin son derece hazırlıksız ve amatörce olarak yorumladı. Uzmanlar bu durumun, bazı komutanların mücadele için ne kadar hazırlıksız olduklarının kanıtı olarak nitelendirdi.

İHA'lar, uydu görüntüleri ve kızılötesi dürbünler gibi teknolojik gelişmeler modern savaş alanlarında saklanmayı zorlaştırsa da, kamuflaj, ister personel ister ekipman için olsun, savaşın temel bir parçası. Şekilleri ve ısı haritasını bozmayı amaçlar, şüphe ve kafa karışıklığı yaratmak için göz yanıltır.

"ŞOK AMATÖRLÜK"

Yine de Ukrayna'daki çatışmayı yakından takip eden bazı gözlemcilere göre, Rus kuvvetleri askeri üstünlüklerine rağmen şoke edici bir amatörlük sergilediler. Irak ve Afganistan'da görev yapan emekli bir ABD Ordusu zırh subayı olan Mike Jason, Rus ordusunun durumunu "Çaresizlik kokan bir manzara" olarak nitelendirdi.

Ukrayna'dan ortaya çıkan diğer görüntüler, üstlerine ahırdan alınmış gibi duran samanlar zırhlı nakliye araçlarını gösteriyor. Sosyal medyada paylaşılan bir başka videoda, Rus askerlerinin bir aracı kilim veya benzeri ağır bir kumaşla örttüğü görülüyor.

Milliyet'te yer alan habere göre Mike Jason, bunun, Ukrayna'ya tedarik edilen ABD yapımı Javelin füzeleri gibi anti-zırh silahlarının hedeflerine kilitlenmek için kullandığı ısı işaretlerini azaltma veya çarpıtma girişimi olabileceğini tahmin ediyor.

ABD ordusu, isyancılara karşı savaşta araç kamuflajının genellikle sonradan düşünüldüğü Irak ve Afganistan'daki savaşlardan sonra kendi kayıtsızlığından çıkıyor. Jason, yeni eğitimin kamuflaj ağlarını kullanmak gibi temellere dönüşü işaret ettiğini söyledi. Ağ ve diğer kumaşlar gizlenmeye yardımcı olabileceği gibi, araçların dış hatlarını bozmak için yeşillik kullanmak, mürettebata bir çatışmaya tepki vermek veya saldırmak için hayati önem taşıyan saniyeler vermeye imkan sağlayabilir. Ancak insansız hava araçları ve uydu görüntüleri çağında sınırlı kullanımları olduğunu söyleyen Mike Jason, kamuflajı çoğunlukla insan gözlerini aldatmaya yönelik bir çaba olarak nitelendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusların modern kamuflaj ağlarının bariz eksikliği, işgalin geçen ay başlamasından bu yana analistlerin "taktiksel olarak bir dizi yanlış adım" olarak adlandırdıkları şeyin en son örneği. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da Rus lider Vladimir Putin ve üst düzey askeri komutanlarının başarısız olduklarına dair inançlarını doğruluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birçok Batılı gözlemciyi şaşkına çeviren Rus askerleri, güvenli olmayan telsizler ve cep telefonlarında konuşma eğilimi göstererek düşman istihbaratının iletişimlerini kesmesine izin verdi. Askeri planlamacılar da yeterli yakıt ve yiyecek dağıtmayı başaramadı. Bu da birliklerin araçları yerinde terk etmesine ve bazı durumlarda teslim olmasına neden oldu.

Analistler, Rus birimlerinin araçlarını kamufle etme konusunda gerçekten usta olduklarını ve geçmişteki askeri tatbikatlarda bunu yaptıklarına dair kanıtlar olduğunu söylüyor. 2018 gibi yakın bir tarihte, Rus devlet medyası, ordusunun çevresel detayları kopyalayabildiğini söylediği gelişmiş kamuflaj prototiplerini lanse etmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rus askeri uzmanı ve Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nün kıdemli bir üyesi olan Rob Lee, Ukrayna'da kamuflajın düzensiz kullanımının, komutanların astlarına hazırlık ve rehberlik eksikliğine işaret edebileceğini veya bu savaşın başından beri Ukrayna hükümetinin hızla düşeceğini düşünerek, kendilerine aşırı güvendiklerini kanıtlayabileceğini söyledi.

Ukrayna'da neredeyse her cephede tıkanan Rus ordusu, verdiği kayıplara ilişkin ilk açıklamayı birinci hafta dolarken yaptı. Yaklaşık 500 askerinin öldürüldüğünü belirten Moskova, ikinci güncellemeyi ise Mart ayı biterken açıkladı, buna göre sayı 1351'e çıkmıştı.

Ancak, ABD ve diğer Batılı ülkelerin istihbarat örgütleri, Rusya'nın Ukrayna'da kaybettiği asker sayısının en az 7 bin olduğunu aktarıyor. Bir NATO yetkilisine göre bu rakam, 15 bini bile bulabilir. Ukrayna ise, öldürdüğü Rus askeri sayısının 17 bini aştığını söylüyor.