Son Dakika

Rus lider Putin: "ABD liderliğindeki koalisyonla işbirliğini sürdüreceğiz"

A A

27.11.2015 - 12:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ortak basın toplantısı düzenledi. Putin burada yaptığı açıklamada, IŞİD ile Suriye'de mücadele eden ABD liderliğindeki koalisyonla işbirliğini sürdüreceğini açıkladı ancak bu işbirliğinin "Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi gibi olayların tekrarlanması durumunda tehlikeye gireceğini" söyledi.

Rus lider Putin: "ABD liderliğindeki koalisyonla işbirliğini sürdüreceğiz"

Rusya Devlet Başkanı, "ABD liderliğindeki koalisyonla işbirliğine hazırız. Ancak elbette, uçağımızın yok edilmesi ve askerlerimizin ölümü..bunlar kesinlikle kabul edilemez" diye konuştu. Kremlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile ortak bir basın açıklaması düzenleyen Putin, "Türkiye'den böyle bir hamle beklemiyorduk. Türkiye'yle sadece komşu değil aynı zamanda dosttuk" dedi.

Putin, açıklamasında Rus askeri kuvvetlerine Fransa silahlı kuvvetleriyle işbirliğini yoğunlaştırma emri vereceğini ve Rusya ve batı devletlerini bir araya getiren uluslararası koalisyonun büyümesini sağlayacağı düşünülen hedeflere ilişkin istihbarat paylaşımını güçlendireceğini ifade etti.

Öte yandan, Vladimir Putin, "Bu olayın tekrarının yaşanmayacağından yola çıkıyoruz. Aksi takdirde, kimseyle, hiçbir koalisyonla, hiçbir ülkeyle işbirliği ihtiyacımız kalmayacaktır" uyarısında bulundu.