Son Dakika

Rus muhalif lider Navalni'ye 9 yıl hapis cezası

A A

22.03.2022 - 16:57 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: İHA

Yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Rus muhalif liderin mahkemede hayli zayıflamış olduğu görüldü. Rus medyası, ülkenin en bilinen muhalif figürünü bir blog yazarı olarak tanımlıyor.

Rus muhalif lider Navalni'ye 9 yıl hapis cezası

Rusya’da seyahat halindeyken zehirlenen ve Almanya’daki tedavisi sonrasında Moskova’ya dönüşünde daha önce dolandırıcılık suçlamasıyla aldığı “Denetimli serbestlik” kararına uymadığı gerekçesiyle tekrar yargılanarak 2 buçuk yıl hapis cezası alan Rus muhalif lider Aleksey Navalni için Moskova Lefortovo Mahkemesi yeni bir hapis kararı çıkardı.

Tutuklanmasından ardından Sovyetler Birliği askerine hakaret ve mahkemeye saygısızlık gibi davalardan da yargılanmaya başlayan Navalni’nin tüm duruşmaları birleştirildi. Moskova Savcılığı, Navalni için 13 yıl hapis cezası ve 1 milyon 200 bin ruble (170 bin TL) para cezası talep ederken mahkeme heyeti ise eski ceza ile birlikte Navalni için 9 yıl hapis cezası ve 1,2 milyon para cezasına hükmetti.

Alınan karara göre mevcut hapis cezası da dahil olmak üzere toplamda 9 yıl cezaevinde kalacak olan Navalni, 10 gün içinde karara itiraz edebilecek.