Son Dakika

Rus yolcu uçağı düştü: 224 ölü

A A

01.11.2015 - 09:14 Son Güncelleme:

Mısır’ın turizm kenti Şarm El-Şeyh’ten Rusya’ya giden yolcu uçağı Sina Yarımadası’nda düştü. Pilotunun acil iniş talebinde bulunduğu belirtilen uçakta 17’si çocuk 224 kişi vardı. Enkazda 129 cesede ulaşıldı.

Rus yolcu uçağı düştü: 224 ölü

Rus Metrojet Havayolları’na ait Airbus-321 tipi yolcu uçağı, dün Mısır’ın turistik kenti Şarm El-Şeyh’ten Rusya’nın St. Petersburg şehrine giderken 217 yolcu ve 7 kişiden oluşan mürettebatıyla Mısır’ın Sina yarımadasına düştü. Mısırlı havacılık yetkilisi Ayman el-Mukadim, pilotun kalkıştan hemen sonra birtakım teknik sorunlar yaşadığını kuleye bildirerek en yakın havaalanına acil iniş izni istediğini anlattı.

İniş izni verilmedi iddiası

Ancak Mısır yetkililerin acil iniş talebine izin vermediği iddia edildi. KGL 9268 sefer sayılı uçaktaki yolcuların 3’ünün Ukraynalı geri kalanının Rus olduğu açıklandı. Uçakta yolcu olarak 138 kadın, 62 erkek ve 17 çocuk vardı. Uçağın, El-Ariş ile Taba kentleri arasında bulunan dağlık alana düştüğü bildirildi.

"Uçak ikiye bölündü"

Reuters’a konuşan Mısırlı bir kurtarma görevlisi, ‘uçağın ikiye bölündüğünü, kuyruğa yakın parça yanarken, gövdenin bir kayaya çarparak parçalandığını’ belirtti. Mısır basınına konuşan görgü tanıkları ise uçağın düşmeden önce motorunun havada yandığını söyledi. Mısır Ulaştırma Bakanı ise ‘uçağın düşme nedenini söyleyebilmek için henüz erken olduğunu’ açıkladı.

Türk hava sahasına girecekti

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkililerine göre, uçak kalkıştan sonra Sina Çölü’nü aşacak ve arkasından Akdeniz üzerindeyken Türk hava sahasına girecekti. Rus şirketin içinde 224 yolcu ve mürettebat bulunan uçakla son temas kalkıştan 23 dakika sonra 9 bin 300 metre yükseklikte Sina Çölü’nde kuruldu. Daha önce Mısırlı yetkili Ayman el-Mukadim, uçağın Türk hava sahasına girdiğini ifade etmişti. Ancak uçak Mısır’da düştü.

4 yıl önce ölümlü kaza

Metrojet (eski adıyla Kgalimavia) havayolu şirketinin dünkü uçak faciasından önce üç ciddi vukuatı tespit edilmişti. - 2010’da İran’ın Meşhed havalimanına sert iniş yapan TU-154 yolcu uçağı şasi kırmıştı. - Aynı yıl Moskova Domodedovo Havalimanı’nda iniş yapan Airbus-320 pistin dışına çıkmıştı. - 2011’de ise Rusya içi Surgut-Moskova seferine çıkmaya hazırlanan TU-154 yolcu uçağı Surgut havalimanında alev alarak yanmıştı. 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçak 9 yıl Türkiye'de uçmuş

Düşen uçak 1997 yılında imal edildi. İlk uçuşunu 9 Mayıs 1997’de yaptı. ILFC finansal kiralama şirketine ait olan uçak, 2003 yılında Onur Air Havayolları tarafından kiralandı. 220 koltuklu A321, TC-OAE tescili ile 2012 yılına kadar uçtu. Daha sonra 663 imalat numarasına sahip uçak Metrojet tarafından kiralandı ve Rus tescili EI-ETJ aldı.

Putin: "Kaza derhal araştırılsın"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçağın düşmesiyle ilgili devlet komisyon kurulması emrini verdi. Putin, “Facia en ince ayrıntısına kadar kurulmasını emrettiğim devlet komisyonu tarafından araştırılacak. Bunun için Başbakanımız Dmitri Medvedev’e gerekli talimatları verdim” dedi. Putin, ayrıca 1 günlük ulusal yas ilan etti.

En büyük ortak Cankut Bagana

Düşen uçağın en büyük ortaklarından biri Onur Air Havayolları’nın hissedarlarından Türk vatandaşı Hamit Cankut Bagana çıktı. Resmi sicil kayıtlarına göre Bagana, Rusya’da kurulan şirketin yüzde 48 hissesiyle bir numaralı patron gözükmekte. İkinci ve üçüncü ortaklar olan Rus vatandaşı İsmail Lepiyev ve Yevgeniy Rudenko sırasıyla yüzde 32 ve yüzde 20 hisseyi elinde bulunduruyor. 

Enkazda 129 kişinin cesedine ulaşıldı

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, başkent Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, "217 yolcu ve 7 mürettabatın bulunduğu uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerden 129'unun cesedine ulaşıldı ve cesetler başkentteki Zeynhom Morgu'na nakledildi" dedi.