Rusya, BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine seçilemedi

Rusya, BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine seçilemedi

Halep'teki hava saldırıları nedeniyle eleştirilen Rusya, 14 yeni üyenin belirleneceği BM Genel Kurulunda yapılan oylamada BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine tekrar seçilemedi. Konseye Suudi Arabistan'ın seçilmesi ise insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Suudi Arabistan, Husilerin attığı füzeyi 'Mekke'ye' diye duyurdu


Yemen'de cenaze törenine hava saldırısı


BM Genel Kurulunda İnsan Hakları Konseyine 14 yeni üye belirlenmesi için yapılan oylamada, Rusya konseye tekrar giremedi.


İnsan hakları konularının görüşüldüğü temel BM organı olan ve 47 üyesi bulunan konseyin 14 yeni üyesi belirlendi.


Halep'teki hava saldırıları nedeniyle eleştirilen Rusya ise BM Genel Kurulunda yapılan gizli oylamada BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine tekrar seçilemedi.


Oylamada, Doğu Avrupa grubundan konseydeki iki koltuk için yarışan Macaristan 144 oy alarak konseyin yeni üyesi olurken, Rusya 112 oy ile koltuğunu 114 oy olan Hırvatistan'a kaptırdı.


Konseye seçilen diğer ülkeler ise Brezilya, Çin, Küba, Mısır, Irak, Japonya, Ruanda, Güney Afrika, Tunus, Birleşik Kırallık, ABD ve Suudi Arabistan.


Yemen'deki hava saldırıları nedeniyle eleştirilen Suudi Arabistan'ın konseye yeniden seçilmesi ise insan hakları örgütlerinin tepkisine neden oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS