Rusya kimyasal silah soruşturmasını içeren Suriye tasarısını 9. kez veto etti

Rusya kimyasal silah soruşturmasını içeren Suriye tasarısını 9. kez veto etti

Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun görev süresinin uzatılmasını talep eden karar tasarısı Rusya tarafından veto edildi.

ABD tarafından hazırlanan ve BM Güvenlik Konseyinde oylanan tasarıya Rusya'nın yanı sıra geçici üyelerden Bolivya da olumsuz oy verdi. 11 üye tasarıya destek verirken, Çin ve Kazakistan çekimser oy kullandı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Konseydeki oylama öncesi, BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından oluşturulan ortak soruşturma misyonunun (JIM) görev süresinin uzatılmasını talep eden tasarının 7 Kasım'da oylanmasını istedi ancak Rusya'nın bu talebi kabul edilmedi. 


Suriyeli muhalifler ortak hareket etme kararı aldı


11 ülkenin desteğini almıştı


Nebenzia, taleplerinin reddedilmesi üzerine, "Bu kararın kabul edilmesine izin vermeyeceğiz." dedi. Tasarı 11 ülkenin desteğini almasına rağmen daimi üye Rusya'nın vetosu nedeniyle kabul edilmedi. Rusya, iç savaşın başından bu yana 9. kez Suriye karar tasarısını reddetmiş oldu. 


Rusya'dan ABD'ye 'Suriye' tepkisi


"Esad rejiminin cezasız kalmasını istiyorlar"


ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan BM misyonunun görev süresinin uzatılmasını veto ederek "barbar Esad rejiminin suçlarının cezasız kalmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağını bir kez daha gösterdiğini" belirtti.  Halley, Rusya'nın bağımsız ve tamamen teknik olan bir BM organının görev süresinin uzatılmasını reddederek kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesini umursamadığını savundu. Halley, Rusya'nın BMGK kararını 9 kez veto ederek "Esed ve katil ekibini koruduğunu ve bir kez daha diktatör ve kimyasal silah kullanan teröristlerin yanında yer aldığını" ifade etti. 


Rus savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan böyle geçti


Rusya, suçlamaları reddetti


Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ülkesine yönelik suçlamaları reddederek BM misyonu JIM'in görev süresinin uzatılmasına karşı çıkmadıklarını iddia etti. 


BM misyonunun görev süresi uzatılmadan önce 26 Ekim'de JIM'in BMGK'ye sunacağı 4 Nisan'da İdlib'e bağlı Han Şeyhun beldesindeki saldırıda kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin raporu, misyonun nasıl çalıştığını ve kanıtları nasıl topladığını bilmek istediklerini söyleyen Nebenzia, "26 Ekim'de raporun yayınlanmasından sonra JIM'ın görev süresinin uzatılmasını tekrar tartışmaya hazırız." dedi. 


İdlib'ten gelenler yaşadıklarını anlattı


İngiltere: Hayal kırıklığına uğradık


Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'nın veto kararına tepki göstererek, "Tarafsız ve bağımsız olan JIM'in görev süresinin yenilenmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık." dedi.


Rusya'nın vetosu sebebiyle komitenin Suriye'de kimyasal silahların kullanımında kimin sorumlu olduğunu araştırmak üzere artık çalışmalarda bulunamayacağını hatırlatan Johnson, şunları kaydetti:


"Veto, Suriye rejiminin gizleyecek birşeyleri olduğu anlamına geliyor ve hem Esad güçlerinin hem de DEAŞ'ın bu iğrenç suçlardan kurtulmaları riskini barındırıyor. Derin bir hayal kırıklığı yaşıyor olsak da Birleşik Krallık, mağdurlar için adalet aramak ve başka yerlerde de kimyasal silah kullanımını önlemek için uluslararası ortaklarıyla çalışmalarını Rusya'nın eylemlerinin durdurmasına izin vermeyecek." 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS