Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Rusya’da Merkez Bankası, politika faizini yüzde 17’den yüzde 14’e indirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Merkez Bankası yetkilileri, politika faizini 3 puan indirip yüzde 17’den yüzde 14’e çekme kararı aldıklarını belirtti.
Merkez Bankası, Rusya’nın Ukrayna’da operasyon başlatması sonrası faiz oranını şubat sonunda 10.5 puan artırıp yüzde 9.5’ten yüzde 20’ye çıkarmıştı. Daha sonra bu oran nisan başında yüzde 17’ye çekildi.

Rusya’da politika faizinde yeniden indirime gidilmesi beklenen bir karardı. Zira Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina geçen haftaki bir konuşmasında bunun sinyalini vermişti.

RİA Novosti haber ajansına daha önce demeç veren ekonomistler de, enflasyonun yavaşlaması ve rublenin güçlenmesi sebebiyle Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek adına politika faizini 2 puan daha indirebileceği tahmininde bulunmuşlardı.

Rusya Merkez Bankası yetkilileri, politika faizini yüzde 14’e indirme kararlarının sebeplerine ilişkin şunları söyledi: “Rusya ekonomisi için dış koşullar güçlüğünü korumaktadır ve ekonomik faaliyetlerimizi oldukça sınırlamaktadır. Bununla beraber fiyatlardaki istikrara ile finansal istikrara yönelik riskler artmayı durdurmuştur. Bu da faiz oranlarını indirmek için gerekli olan koşulları yaratmış oldu.”