Rusya Suriye'ye S-300 ve S-400'leri gönderiyor

Rusya Suriye'ye S-300 ve S-400'leri gönderiyor

Türkiye'nin Suriye sınırındaki hava ihlali nedeniyle SU-24 uçağını düşürmesinin ardından Rusya'dan yeni açıklamalar geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin Suriye'deki askeri üslerine S-300, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise S-400 hava savunma sistemlerinin yerleştirileceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'nin Suriye'deki Türkmen bölgesinde bombardıman yapan SU-24 uçaklarını düşürmesine sert tepki göstermiş, "Sırtımızdan bıçaklandık" demişti. Ardından da önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bugün gerçekleştireceği ziyaret etmiş ve peşi sıra da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye ile tüm askeri temasların askıya alındığını duyurmuştu.


Rusya Lazkiye'ye savaş gemisi yolluyor


Rus bombardıman uçaklarına bundan böyle havada avcı uçaklarının eşlik edeceği de açıklanmıştı. Bu uçaklar her türlü tehdide anında karşılık verecek.


Rusya'dan Türkiye'ye ilk resmi yaptırım


Rusya Genelkurmayının Akdeniz'de Türk karasularının hemen dibine Rus donanmasının en büyük hava savunma gemilerinden Moskova'yı konuşlandırma kararının ardından bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'dan peşpeşe açıklamalar geldi. Putin, Suriye'deki Rus askeri üssüne S-300 hava savunma sistemi gönderileceğini açıkladı.


Türkiye'nin sınırda düşürdüğü Rus uçağı: Sukhoi SU-24


"Güvenliğimiz için her türlü aracı kullanacağız"


Rusya lideri, "Dün yaşananlardan sonra yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz" diyerek, benzer şeylerin yaşanması durumunda mutlaka tepki vereceklerini açıkladı. Putin, "Rus uçağının düşürülmesi çok ciddi bir olay ve biz güvenliğimizi sağlamak için her türlü aracı kullanacağız" dedi.


Savunma Bakanı Şoygu ise, daha gelişmiş bir hava savunma sistemi olan S-400'leri Lazkiye'deki Hmeymim hava üssüne göndereceklerini açıkladı.


Medvedev: 'Türkiye ile ortak projeler iptal edilebilir'


"Hava Kuvvetleri'ne tehdit oluşturan her hedef vurulacak"


Rusya'nın Türksınırına 60 kilometrede bir mesafeye konuşlandırarak, Doğu Akdeniz'deki askeri varlığını artırdığı Moskova kruvazörü, Rus donanmasının en büyük hava savunma gemilerinden. Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, "Gemi Lazkiye açıklarına, Türkiye-Suriye karasularının birleştiği noktaya gelecek" dedi. 186 metre uzunluğundaki kruvazörün güvertesinde S-300 benzeri füzeler bulunuyor. Rusya Genelkurmayının kararına göre, "Hava Kuvvetlerine tehdit oluşturan tüm hedefler artık sorgusuz sualsiz vurulacak".Rus donanmasının en önemli gemilerinden biri olan Moskova, 2008'deki Güney Osetya Savaşı sırasında Karadeniz'in güvenliğini sağlama görevindeydi. Birkaç ay öncesine kadar da Kırım'ın Sivastapol limanındaydı. Paris'teki saldırılardan sonra ise, 18 Kasım'da Akdeniz'e indi. Fransa'ya IŞİD'le mücadelede destek olacaktı.


Rusya daha önce de Humeymim hava üssüne S-400 Zenit füze sistemlerinin yerleştirileceğini duyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS