Rusya-Ukrayna müzakereleri video konferans yoluyla devam ediyor

Rusya-Ukrayna müzakereleri video konferans yoluyla devam ediyor

Rusya-Ukrayna müzakereleri video konferans yoluyla devam ediyor

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından iki ülke temsilcileri bugün de video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya’nın Ukrayna’da saldırıları sürerken, iki ülke taraflarının müzakere görüşmeleri devam ediyor.

Rus ve Ukrayna müzakere heyetleri tarafından geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerelerin ardından bugün video konferans ile iki ülke temsilcileri yeni bir görüşme daha gerçekleştirdi.

Rus Müzakere Heyeti Başkanı Vladimir Medinskiy, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Video konferans yoluyla görüşmelere devam ediyoruz. Kırım ve Donbass konusundaki tutumumuz değişmedi” ifadelerini kullandı.

Ukrayna heyetinde yer alan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak ise, “Müzakereler, çalışan alt grupların katılımıyla çevrimiçi olarak devam etti” açıklamasında bulundu.

KRİTİK GÖRÜŞMEYE DAİR İLK AÇIKLAMALAR

Ukrayna-Rusya savaşının başladığı günden bu yana iki ülke arasında arabuluculuk konusunda kilit rol oynayan Türkiye'nin iki taraf ile de temasları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin salı günü İstanbul’da yaptıkları toplantı ele alındı.

"BARIŞA DAİR ÜMİTLERİ YEŞERTTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna heyetlerinin İstanbul’daki toplantısının olumlu ve yapıcı geçmesinin barışa dair ümitleri yeşerttiğini ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarafların sağduyulu hareket etmesinin ve diyaloğu sürdürmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

PUTİN'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Rusya Devlet Başkanı Putin de Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin görüşmesine İstanbul’da ev sahipliği yapmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.