Rusya ve radikal İslam

Rusya ve radikal İslam

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times, Moskova'nın Suriye'deki savaşın Kuzey Kafkaslar'da İslamcı isyanını körüklemesinden korktuğunu yazdı. Gazete, Kuzey Kafkaslar'dan binlerce kişinin İslamcılara katılmak üzere Suriye'ye gittiğini yazdı.

Financial Times, Avrupa'da ve diğer batılı ülkelerde olduğu gibi, Rusya'nın da genç Müslümanların radikalleşip IŞİD ya da diğer cihadçı gruplara katılmalarını durdurmaya çalıştığını belirtti.

Ancak Moskova'nın durumunun diğer Avrupa ülkelerinden daha vahim ve daha zor olduğunu belirten gazete, Suriye'deki savaşın Kuzey Kafkaslar'da İslamcı bir ayaklanmayı körüklemesinden korkulduğunu vurguladı.

Gazete haberin devamında Moskova'nın Çeçenistan'daki savaşı kazanmış olmasına rağmen, İslamcıların mevcudiyetinin yeraltında devam ettiğini ve gençlerin bu gruplara katıldıklarını, ya da yerel halkın deyimiyle "ormana girdiklerini" yazdı.

Gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz hafta güvenlik güçlerinin uluslararası terrorist kategorisine giren Rusya vatandaşlarının peşinde olduğunu söyledi.

Putin, "Güvenlik güçlerimiz bu alanada çalışarak bu insanların Rusya topraklarına dönerek suç işleme olasılığını önlemeye çalışıyor" diye konuştu.

Financial Times, Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne göre IŞİD saflarında savaşan Rus vatandaşı sayısı Şubat ayında 1700 olup bu sayının Eylül'de 2400'e çıktığını belirtiyor. Gazeteye göre Rus göçmen bürosu yetkilileri 2014 yazından bu yana Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'a giden Rus vatandaşlarının ülkeden çıkışlarını etkili bir biçimde kontrol etmeye başladı.

Gazeteye konuşan Uluslararası Kriz Grubu'nda Kafkaslar uzmanı olan Varvara Pakhomenko şunları söylemiş: "Güvenlik güçleri Türkiye'ye seyahat edenlere sosyal medya şifrelerini soruyor ve telefonlarında cihadcı videosu bulunup bulunmadığına bakıyor."

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS