Rusya'dan dev gözdağı: Çin ve Hindistan da katılıyor!

Rusya, Çin, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ordularının da iştirak edeceği 'Tsentr-2019' adlı tatbikatına başladı.Rus ordusunun, ülkenin güneyinde düzenlediği 'Tsentr-2019' tatbikatına dair ilk görüntüleri Savunma Bakanlığı'nın YouTube hesabından paylaştı.
Rusya'nın Orenburg, Astrahan, Çelyabinsk, Altay, Kemerovo bölgelerinde yapılacak tatbikata Çin, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan orduları da katılıyor.
Tatbikatta toplamda 128 bin asker, 20 binden fazla savaş teçhizatı, 600'e yakın uçak ile insansız hava aracı, 200'ü aşkın tank ve 15'e yakın savaş gemisi yer alıyor.
Tatbikatının ana konusunun uluslararası terörizmle mücadele ve Orta Asya'da güvenliğinin sağlanması olarak açıklanmıştı.
Tatbikatta ilk aşamada durum keşifi yapılacak, hava saldırılara karşı savunma önlemleri alınacak ve birliklerin yönetilmesi planlanacak. İkinci aşamada ise farklı uluslardan oluşan ordu farazi düşmana saldıracak.
Rusya geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Vostok-2018'e de 300.000 kadar asker katılmış ve "Sovyetler Birliği sonrası en büyük askeri tatbikatı" olduğu açıklanmıştı.
Rusya'nın nükleer başlık taşıyabilen İskender füzeleri, T-80 ve T-90 tanklarının yanı sıra Su-34 ve Su-35 savaş uçakları da tatbikattaki askeri teçhizatlar arasında yer almıştı.
'Vostok 2018'e Çin ile Moğolistan orduları da katılmış ve bu adımlar Avrupa ve NATO'ya gözdağı olarak görülmüştü.
SAVAŞIN EŞİĞİNDEKİ İKİ ÜLKE AYNI TATBİKATTA
Hindistan'ın, yarım asırdan uzun süredir bölgeye özel statü tanıyan anayasa maddesini 5 Ağustos'ta iptalinden bu yana Cammu Keşmir'de yoğun güvenlik önlemleri ve kısıtlamalar devam ediyor.
Pakistan Hindistan'ın Keşmir’de dünyayı "sihir gösterileriyle" kandırmaya çalıştığını ve "ateşle oynadığını" öne sürerek atılan son adımlara sert tepki göstermişti. Bölgede tansiyon her geçen gün yükselirken savaşın eşiğindeki iki ülkenin Rusya'daki tatbikata katılması dikkatlerden kaçmadı.
İşte Rusya'nın 'Tsentr-2019' tatbikatından görüntüler...
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS