Rusya'dan Nusaybin ve Yüksekova açıklaması

Rusya'dan Nusaybin ve Yüksekova açıklaması

Rusya'dan Türkiye'nin Sur, Nusaybin ve Yüksekova'daki operasyonlarını eleştirdi ve insan hakları ihlalleri gerçekleştirildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Ankara'nın eylemleri sonucunda Türkiye'nin Güneydoğu illerinde evlerini bırakmak zorunda kalıp ülke içi göçmen olanların sayısı bir milyona çıkabilir" dedi.

Moskova yönetimi, Sur, Nusaybin ve Yüksekova'da PKK'ya karşı yürütülen operasyonları eleştirdi. RIA Novosti'nin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Türkiye'nin güneydoğu illerinde süren operasyonlarda insan hakları ihlalleri yaşandığını öne sürerek, "Türkiye'nin Güneydoğusunda şiddet olayları azalmadığı gibi, buralarda büyük insan hakları ihlalleri gerçekleştiriliyor. Basın ve insan hakları örgütleri, bu operasyonlarda sivillerin öldüğünü söylüyor. Bazı verilere göre, Ankara'nın eylemleri sonucunda Türkiye'nin Güneydoğu illerinde evlerini bırakmak zorunda kalıp ülke içi göçmen olanların sayısı bir milyona çıkabilir" diye konuştu.


Rusya'dan ABD'li yetkililere sabotaj suçlaması


Rusya'dan Türkiye açıklaması: 'Moskova rahatsız'


Zaharova, hükümeti Kürt meselesini barışçıl yollarla çözmeye çalışamaya çağırdı.


Zaharova ayrıca, Suriyeli Kürtlerin ülkenin kuzeyinde federasyon ilan etmesinin, Kürtlerin Cenevre görüşmesine davet edilmesi gerektiğine işaret ettiğini söyledi.


Kürtlerin Cenevre görüşmelerine katılmasında ısrarcı olmaya devam edeceklerini vurgulayan Zaharova, Suriye'nin federal yapıyla yönetilip yönetilmeyeceğine ise Suriyelilerin oluşturacağı yeni anayasa kapsamında karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS