Şaka değil! Kadın haklarını onlar savunacak

Şaka değil! Kadın haklarını onlar savunacak

Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Kadının Statüsünü Koruma Komisyonu'na seçilmesi, İnsan Hakları Örgütleri tarafından büyük tepki çekti.

Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Kadının Statüsünü Koruma Komisyonu'na seçildi. 45 üyeli komisyonda 2018-2022 yılları arasında görev yapacağı belirtilen Suudi Arabistan'a  İnsan Hakları Örgütleri'nin tepkisi büyüyor. 


2016'da en yüksek askeri harcamayı onlar yaptı


Gizli oylamada, en az beş AB üyesi ülkenin de Suudi Arabistan lehine oy verdiği belirtiliyor.


Komisyonun amacı, 'kadın haklarını ilerletmek, kadınların hayatlarına dair dünya çapındaki gerçekliği belgelemek ve kadın eşitliği ile kadınların güçlendirilmesine dair küresel standartları şekillendirmek' olarak belirlenmişken, böyle bir sonuç çıkması tepkiye yol açtı. 


Cenevre merkezli insan hakları grubu olan UN Watch, Suudi Arabistan’ın 2018-2022 dönemi için komisyona seçilmesini kınadı.


Kınamada Suudi Arabistan için "dünyanın en kadın düşmanı rejimi” ifadesi kullanıldı.Kadınsız Kadın Konseyi


Suudi Arabistan kadınların araç kullanmasına yönelik kısmi izni 2015 yılında vermişti. Aynı zamanda 2015’teki seçimlerde kadınların ilk kez oy kullandıkları Suudi Arabistan’da geçtiğimiz Mart ayında kurulan Kadınlar Konseyi’nin tanıtım fotoğraflarında kadınların yer almaması da gündeme gelmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS