Son Dakika

Sakız Adası'ndaki mülteciler açlık grevinde

A A

18.05.2016 - 17:48 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Yunanistan'ın Sakız Adası'ndaki kampta tutulan 1200 mülteciden 50'si, yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine başladı. 

Sakız Adası'ndaki mülteciler açlık grevinde

Sakız Adası'nda yayın yapan yerel internet sitesi 'www.chiosnews.gr'nin haberi göre; adadaki göçmen kampında bulunan 1200 mülteciden Suriye ve Irak uyruklu 50 kişi, kamptaki yaşam koşullarının iyileştirilmesini talebiyle açlık grevine başladı.

İki gün önce kampın girişine İngilizce olarak "Çocuklarımız için açlık grevine başladık", "Yiyeceğe değil geleceğimize ihtiyacımız var" ve "Hukuk danışmanı istiyoruz. Burada Kalmak İstemiyoruz" yazılı pankartlar asan grup, hasta olan çocuk ve kadın sayısının giderek arttığı ve yiyecek sıkıntısının baş gösterdiği verilen yiyeceklerin önemli bir bölümünün bozuk olduğu dile getirdi.

Açlık eylemine başlayan kaçaklar adına konuşan Iraklı Farhem Al Ghanmi'nin "Kendimizi değil artık çocuklarımızı düşünüyoruz. Onlara bir lokma sağlıklı yiyecek bulmanın derdindeyiz. Burada kampta esir gibi tutuluyoruz. Bir an önce hakkımızda karar verilmesini istiyoruz" dediği belirtildi.