Salih Müslim'in ağabeyinden PYD'ye suçlama

Salih Müslim'in ağabeyinden PYD'ye suçlama

Salih Müslim'in ağabeyinden PYD'ye suçlama

PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in Kuveyt'te yaşayan ilahiyatçı ağabeyi Mustafa Müslim, PYD'ye yönelik suçlamalarda bulunarak, "PYD'nin güçlü olmasının sebebi ellerinde silah olmasıdır. Kendilerine muhalif olanları tutukluyor ve karşılarına farklı bir görüşle çıkılmasını da istemiyorlar" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anadolu Ajansı PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in Kuveyt'te İlahiyat profesörü olan ağabeyi Mustafa Müslim ile konuştu. Kardeşinin başında bulunduğu Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD) muhaliflerine baskı uygulamakla suçlayan ağabey Müslim, PYD ve YPG'nin PKK'nın yan dalları olduğunu söyledi. Mustafa Müslim, PYD'nin, Suriye'deki Kürtlerin yüzde 10'luk bir bölümünü temsil ettiğini öne sürerek, "PYD'nin güçlü olmasının sebebi ellerinde silah olmasıdır. Kendilerine muhalif olanları tutukluyor ve karşılarına farklı bir görüşle çıkılmasını da istemiyorlar" dedi.

Salih Müslim: "Silah yardımı Rakka operasyonu için"

Müslim, Türkiye'nin, hiçbir etnik ve mezhep gözetmeden savaş mağduru Suriye halkına sahip çıktığını öne sürdü.

IŞİD'in saldırılarından kaçan binlerce Suriyeli Kürt'ün de geçen yıl Kobani (Ayn el Arap) üzerinden Türkiye'ye sığındığını hatırlatan Müslim, "Eğer Türkler evlerini açmamış olsaydı Kürtler soğuktan ve açlıktan ölürdü. Türk hükümeti ve halkının Kobanililere yaklaşımı çok şerefliydi, bunu tarih böyle kaydedecek" diye konuştu.

Müslim, Kobani'nin yönetiminin, kardeşinin başında olduğu PYD'nin kontrolünde olduğunu anımsatarak, PYD'nin, özellikle son dönemde uluslararası basını iyi kullandığını iddia etti.

Salih Müslim: "Ankara'nın askeri olmayız"

"Suriye'nin kuzeyindeki asıl yapı PKK'dır"

Suriye'nin kuzeyinde 15 siyasi parti olmasına rağmen Kürtleri uluslararası arenada PYD'nin temsil ettiğine dikkat çeken Müslim, Suriye'de bir Kürt devleti kurulması yönündeki görüşlerini ise şöyle açıkladı:

"Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devletinin inşası şimdilik uzak görülüyor. Şu anda Kürt devleti kurulması için bir yapı yok. Sadece kantonlar yerel yönetimlerle idare ediyorlar. Suriye'nin kuzeyindeki asıl yapı terör örgütü PKK'dır. PYD ve YPG, PKK'nın yan dallarıdır. PYD'yi PKK kurdu ve YPG de PYD'nin silahlı koludur."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Müslim: "Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez"

PYD'nin, Suriye'deki Kürtlerin yüzde 10'luk bir bölümünü temsil ettiğini iddia eden Müslim, Suriye'deki Kürt bölgelerinde demokrasinin sadece isminin kullanıldığını öne sürdü. Müslim, "PYD'nin güçlü olmasının sebebi ellerinde silahlarının olmasıdır. Kendilerine muhalif olanları tutukluyor ve karşılarına farklı bir görüşle çıkılmasını da istemiyorlar" şeklinde konuştu.

PYD'nin, Haseke'den çıkarılan petrolü tüccarlar aracılığıyla gizlice Suriye rejimine sattığını iddia eden Müslim, Suriye'de birçok grubun halktan habersiz kendi aralarında gizli anlaşmaları olduğunu, bu anlaşmalar sayesinde petrolden milyon dolar gelir elde ettiğini ileri sürdü. Müslim, Suriye'deki gruplar arasındaki çatışmalara ilişkin, "Gizli anlaşmalar yapanlar bugün birbirleriyle savaşıyorlar" iddiasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'dan PYD hamlesi

Anadolu Ajansı muhabirinin kardeşiyle ilişkisine dair soruları da yanıtlayan Mustafa Müslim, kardeşinin İstanbul'da eğitim aldığını hatırlatarak, "Orada başka kişilerle tanıştı. Bunu anladığımda ona Suudi Arabistan'da iş bulduk. On yıl çalıştıktan sonra işinden istifa ederek Suriye'ye döndü. Ülkemizde sol ve milliyetçilerle çalışmaya başladı" ifadelerini kullandı.