Sarkozy'ye kötü sürpriz

Sarkozy'ye kötü sürpriz

Fransa'da seçimlere katılacak merkez sağ adayını belirlemek için yapılan ön seçimi sürpriz bir isim kazandı. Ülkenin eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kazanması beklenen seçimleri eski başbakan François Fillon birinci olarak bitirdi.

Ön seçimde kullanılan 4 milyondan fazla oyun yüzde 44'ü François Fillon'a gitti. Eski başbakanlardan Alain Juppe de ilk turu ikinci sırada bitirdi. Nicolas Sarkozy ise yarışı üçüncü sırada tamamlayarak ikinci tura kalamadan elendi.


Ön seçimin ilk turunda 10 bin 228 sandıkta, 4 milyondan fazla seçmenoy kullandı. Oyların yüzde 44'ünü François Fillon, yüzde 28'ini Alain Juppe, yüzde 20'sini ise Nicolas Sarkozy aldı. Seçim yarışına katılan diğer 4 adayın oyları ise yüzde 3'ü geçemedi.Seçimin ardından konuşan Sarkozy, aktif siyaseti bırakma eğiliminde olduğunu söyledi. Ayrıca ikinci turda Fillon'u destekleyeceğini bildirdi. Sarkozy, "Bundan sonra aileme daha fazla vakit ayırıp, kamu işleri ile daha az ilgileneceğim" diye ekledi.


Fillon ise, "Gururla dik duran bir ülkeyi kimse durduramaz. Beş yıldır süren başarısız sosyalist iktidar dönemine artık son verilmesi gerekir" dedi. Fransa'daki son anketlere göre, ikinci tur sonucunda belirlenecek merkez sağ adayı gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS