Son Dakika

Şii lider Sadr'dan Irak hükümetine 45 gün süre

A A

13.02.2016 - 13:36 Son Güncelleme:

Irak'ta Şii lider Sadr, Başbakan İbadi tarafından sözü verilen reform kararları, 45 gün içinde uygulamaya konulmadığı takdirde hükümete verdikleri güvenoyunu geri çekeceklerini duyurdu.

Şii lider Sadr'dan Irak hükümetine 45 gün süre

Şii lider Sadr'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, eski hükümetin yanlış politikaları, reformların hala uygulamaya konulmaması ve Musul kentinin terör örgütü DAEŞ'in eline geçmesine neden olan yetkililerin yargılanmaması gibi
konulara değinildi.

Açıklamada Sadr'ın, "Hükümet tarafından dile getirilen reform kararlarının yürürlüğe konulmaması, halka yapılmış bir ihanettir. Hükümet bu konuda harekete geçmezse, büyük gösteriler ve grevler başlatacağız. Bunun yanı sıra 45 gün içinde söz konusu adımlar atılmazsa İbadi hükümetine verdiğimiz güvenoyunu geri çekeceğiz" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Irak'ın şu anda bir ateş çemberi içinde olmasının eski hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığı belirten Sadr açıklamada, devrik lider Saddam Hüseyin rejimi yıkıldığından bu yana hükümet tarafından yapılan tüm ihale ve ticari anlaşmaların tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Sadr, Salahaddin iline bağlı Tikrit kentinde terör örgütü DAEŞ tarafından Spyker Askeri Üssü'nde yapılan katliamla ilgili de "Spyker'da yapılan katliamda parmağı olan katiller ve Musul kentinin düşmesine neden olan yetkililerin yargılanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.