Sincan Uygur'da karakola saldırı: 8 ölü

Sincan Uygur'da karakola saldırı: 8 ölü

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyindeki Kaşgar iline bağlı Yarkent İlçesi'nde karakola saldıran 9 kişiden 8'inin vurularak öldürüldüğü ve 1 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yerel hükümete bağlı resmi haber sitesinin kısa haberinde, saat 06.30 sıralarında Kaşgar'ın Yerkent İlçesi'ndeki karakola patlayıcı maddelerle saldıran ve polis otomobillerini  ateşe veren bıçaklı gruba karşı açılan ateş açıldığı belirtildi. Haberde ölenlerin kimlikleri belirtilmezken, yöre nüfusunun tamamına yakınını Uygurlar'ın oluşturduğu biliniyor. Haber akışının son derece sıkı sansür altında bulundurulduğu bölgeden gelen bilgiler bağımsız kaynaklardan doğrulanamıyor.Kaşgar'ın Yenişehir İlçesi'ne bağlı bir kasabada ay ortasında meydana gelen başka bir çatışmada 14 kişi vurularak öldürülmüştü.

Resmi kaynaklar, ev denetimi yapan polislere bıçaklı saldırıda bulunulduğunu öne sürmüştü. Bölgede yaşanan şiddet olaylarında bu yıl ciddi bir yoğunlaşma dikkat çekiyor. Çin hükümeti, olayları "terörist eylem" olarak niteliyor ve yurtdışından organize edildiğini savunuyor. Çin medyasında yer alan yorumlarda ise, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle güçlenecek olan radikal İslamcı örgütlerin eylem dozunu arttırabileceği endişesi dile getiriliyor. Kaşgar bölgesi, konumu itibariyle Çin'in Afganistan ve Pakistan'a açılan kapısı durumunda bulunuyor.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS