Son Dakika

Sisi'den iki yıl sonra ilk kez Müslüman Kardeşler'e yeşil ışık

A A

05.11.2015 - 10:57 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah El-Sisi Sisi iktidarı ele geçirdikten sonra ilk kez Müslüman Kardeşler'le yönelik politikasında yumuşama sinyalleri verdi. Mursi'yi askeri darbeyle deviren Sisi örgütü terörist ilan etmiş ve neredeyse bütün üst düzey yöneticileri tutuklatmıştı. 

Sisi'den iki yıl sonra ilk kez Müslüman Kardeşler'e yeşil ışık

Modern Mısır tarihinde İslamcılara karşı en sert tutum alan lider olarak tanınan ve Müslüman Kardeşler'in bütün üst düzey liderlerini hapse atarak birkaç ay öncesine kadar iktidarda olan örgütü yasadışı ilan eden Mısır'ın darbeci Devlet Başkanı Abdül Fettah El-Sisi yaklaşık iki yıl aradan sonra ilk kez Müslüman Kardeşler'e yeşil ışık sinyali verdi.

Dün başlayan Londra ziyareti öncesinde BBC Televizyonu'nun sorularını cevaplayan Sisi, terörist ilan edilen örgütün Mısır halkının istemesi halinde kamu hayatında tekrar rol oynayabileceğini söyledi.

Sisi, “Konu hükümete veya bana bağlı değil. Konu kamuoyuna, Mısırlılara bağlı. Mısırlılar barışçı insanlardır, şiddeti sevmezler. Müslüman Kardeşler'e tepki gösterdiler ve ondan endişe duyuyorlar. Bu ülke hepimize yetecek kadar büyük. Onlar da Mısır'ın parçası, dolayısıyla nasıl bir rol oynayacaklarına Mısırlılar karar vermeli" dedi.

2013 yılındaki darbeyle Müslüman Kardeşler iktidarını ve Devlet Başkanı Muhammed Mursi'yi deviren Sisi, örgütü yasa dışı ilan etmiş ve Mursi'yi de müebbet hapse mahkum etmişti.

Sisi'nin iktidara gelmesi Mısır'la darbeci hükümeti tanımayan Türkiye'nin ilişkileri de bozulmuş, ancak ABD ve Batı dünyası darbe liderini desteklemişti.