Slovakya’da Müslümanlar fişlenecek!

Slovakya’da Müslümanlar fişlenecek!

Slovakya başbakanının Paris saldırılarının ardından “bugünden itibaren ülkedeki tüm Müslümanları tek tek izleyeceğiz, her adımlarından haberdar olacağız” açıklaması ülkede ciddi bir tartışma yarattı.

Başbakan Robert Fico T3 televizyonunun canlı yayınında Paris saldırılarında mültecilerin yer aldığının ortaya çıktığını ve bu nedenle de bu saldırının gerçekleştiği günden itibaren Slovakya’da “Müslümanların ve diğer şüpheli kişilerin” takip altına alınacağını ve “attıkları her adımın izleneceğini” söyledi.


Ülkede Müslümanları temsil eden “İslam Vakfı” ise başbakanın bu açıklamasına sert tepki gösterdi. Vakıf temsilcisi “insanların sadece Müslüman oldukları için ‘şüpheli’ görünmeleri ve izlenmeye başlanmaları demokrasinin sonunun geldiğinin habercisidir” denilen açıklamada “acaba başbakan bizleri gizlice izlemekle yetinecek mi, yoksa bir zamanlar Yahudilere sarı Davut yıldızının takıldığı gibi, bizleri de ‘Yeşil Hilal’ takmaya mı zorlayacak?”


Slovakya hükümetinin bu tavrının ülkede gerginlikleri artırmasından ve radikal milliyetçileri mültecilere ve ülkede yaşayan Müslümanlara karşı eylemlere teşvik etmesinden korkuluyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS