Slovenya'da eşcinsel evlilikler yasası referanduma gidiyor

Slovenya'da eşcinsel evlilikler yasası referanduma gidiyor

Slovenya'da eşcinsel evlilikler yasası referanduma gidiyor

Slovenya parlamentosu geçtiğimiz mart ayında eşcinsel evlilikleri mümkün kılan bir yasayı onaylamıştı. Bu yasa eşcinsel evlilik yapan çiftlere resmi olarak “evlat edinme” hakkı da veriyordu.  Ancak Hıristiyan kiliseleri tarafından organize edilen “Çocuklar İçin Koalisyon” adlı sivil kuruluşun topladığı imzalar sonucunda bu yasanın referanduma götürülmesi kararlaştırıldı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Toplam 2 milyon nüfusa sahip Slovenya yasalarına göre, parlamento tarafından çıkarılan bir yasa, eğer 3 ay içinde 35 bin imzalı bir dilekçeyle sorgulanabilirse, bu durumda yasanın referanduma götürülmesi gerekiyor.  

Ülkede demokratik muhalefet, konunun insan hakları kapsamına girdiği ve insan haklarının ise halkoylamasıyla belirlenebilecek bir konu olmadığı gerekçesiyle referanduma karşı çıktı. Ancak Anayasa mahkemesi yasanın referanduma götürülmesi yönünde karar aldı. Yine yasalara göre referandumdan çoğunluğun “eşcinsel evliliklere hayır” demesiyle de yasa otomatik olarak düşmüyor.

Referandumla yasanın reddedilebilmesi için toplam seçmenlerin 1/5’inin, yani 340 bin seçmenin “hayır” demesi, gerekiyor. Kamuoyu yoklamalarına göre şu an itibarıyla eşcinsel evlilikleri destekleyenlerin oranı  % 43. “Hayır” diyenlerin oranı ise % 40. Slovenya küçük bir ülke olmasına rağmen eşcinsel evliliklerle ilgili referandum Avrupa Birliği kamuoyu tarafından dikkatle izleniyor. Bunun nedeni de Slovenya’nın Orta ve Doğu Avrupa’da eşcinsel evliliklere imkân tanıyan yasayı kabul eden ilk ve tek ülke olması.

Avrupa’da şimdiye kadar eşcinsel evlilikler yasal olarak Hollanda, Belçika, İsveç, Portekiz, İspanya, Danimarka, Fransa, İngiltere, Lüksemburg ve İrlanda tarafından kabul edildi.