Son dakika... ABD Başkanı Trump'tan Macron'a tepki: Çok aşağılayıcı

Son dakika... ABD Başkanı Trump'tan Macron'a tepki: Çok aşağılayıcı

ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" sözlerine tepki gösterdi. Trump Macron'un sözleri için "Bu sözü söylemek çok aşağılayıcı" dedi. Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da açıklamalarda bulundu. "Türkiye çok iyi bir NATO üyesi. Erdoğan ile çok iyi anlaşıyorum" dedi.

ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un NATO hakkındaki sözlerine tepki gösterdi.


Trump "NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok nahoş ve aşağılayıcı. NATO hakkında böyle sözler söyleyemezsiniz. Hiçbir ülke NATO'ya Fransa kadar ihtiyaç duymuyor. Fransa gibi bir ülkenin böyle bir açıklama yapması çok tehlikeli" dedi. Trump sözlerine "Macron ile iyi bir ilişkim var ancak kendisi bazen söylememesi gereken şeyler söylüyor" diyerek devam etti.


"Türkiye çok iyi bir NATO üyesi"


Türkiye hakkında da açıklamada bulunan Trump "Türkiye'yi seviyorum. Cumhurbaşkanları ile de çok iyi anlaşıyorum. Türkiye çok iyi bir NATO üyesi" dedi.


DEAŞ lideri Bağdadi'nin öldürülmesinde Türkiye'nin desteğini vurgulayan Trump "Türkiye Bağdadi operasyonunda daha destekleyici olamazdı. Bize çok yardımcı oldular" dedi.


F-35 konusuna da değinen Trump "Türkiye füzeleri ABD'den almak istedi ancak Obama onlara engel oldu, bu yüzden onlar da Rusya'dan almak durumunda kaldı" dedi. 


"Brexit'in destekçisiyim" 


İngiltere'de Başbakan Boris Johnson ile görüşeceğini ancak zamanın belirlenmediğini belirten Trump "Brexit'in destekçisiyim. Boris Johnson'ın iyi bir iş çıkarttığını düşünüyorum. Ancak İngiltere'deki seçimleri karıştırmak istemediğimden yorumda bulunmayacağım" dedi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile gerekirse çalışıp çalışmayacaklarının sorulması üzerine ise Trump "Ben herkesle çalışırım" dedi. 


Çin ile ticaret görüşmeleri hakkında ise Trump "Her şey yolunda gidiyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS