hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'ABD gemisi Suriye'ye hareket etti: Rus jetleri havalandı' iddiası

  ABD gemisi Suriyeye hareket etti: Rus jetleri havalandı iddiası
  expand
  KAYNAKCNN TÜRK

  60 adet Tomahawk taşıyan ABD destroyeri Donald Cook'un Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye karasularına yaklaştı. Pentagon'dan yapılan açıklamada, geminin bölgeden ayrılması önceden planlandığı, Suriye'ye olası müdahale ile doğrudan ilgisinin olmadığı belirtildi. Pentagon, Rus uçaklarının gemiyi 4 defa alçak uçuş ile taciz ettiği iddialarını da yalanladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'ye ait Donald Cook isimli destroyerin Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye karasularına yaklaştığı öne sürüldü. "Arleigh Burke" sınıfı Donald Cook (DDG-75) adlı füze destroyeri, Tartus'un 100 kilometre açığına kadar geldiği ve gemide 60 adet Tomahawk füzesi olduğu iddia edildi. Pentagon yetkilileri ise, geminin bölgeden ayrılmasının önceden planlandığını, Suriye'ye olası müdahale ile doğrudan ilgisinin olmadığını açıkladı. Rus uçaklarının gemiyi 4 defa alçak uçuş ile taciz ettiği iddia edilmişti; Pentagon bu iddiayı ise yalanladı. Böyle bir olayın yaşanmadığı vurgulandı.

  Son dakika... Donald Trump: 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz

  Pentagon'dan yapılan açıklamada, Suriye karasularına yöneldiği öne sürülen geminin yeni rotası konusunda bilgi verilmedi. 

  Trump'ın açıklaması

  Trump, geçen yıl Esad'ın kimyasal saldırı düzenlediği iddiası sonrasında 7 Nisan'da Suriye'deki El Şayrat Hava Üssü'ne operasyon düzenlemiş, üsse Doğu Akdeniz'de bulunan savaş gemilerinden 59 Tomahawk füzesi fırlatılmıştı. Trump yönetimi, yine Tomahawk füzeleriyle Suriyeyi vurmaya karar verirse, Akdeniz'de bulunan USS Donald Cook gemisini kullanabileceği iddiaları dile getirilmişti.

  ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı açıklamada  da "Beşar Esed rejiminin Suriye'de kimyasal silah kullanması ile ilgili olarak, "Bu, insanlıkla ilgili bir durum; bunun olmasına izin verilemez. 24 ila 48 saat içinde (bu konuyla ilgili) ana kararımızı vereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow