Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıya yönelik açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, misyonları koruma sorumluluğunun ev sahibi ülkede olduğunun altını çizerek, Fransa'nın somut adımlar atması gerektiğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, ABD'den PKK/YPG'ye yaptırım muafiyeti verilmesini de eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair soruları yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırıya yönelik açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, misyonları koruma sorumluluğunun ev sahibi ülkede olduğunun altını çizerek, "Fransa'nın somut adımlar attığını görmek istiyoruz" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Son zamanlarda bir tarafta İslam karşıtlığı içeren saldırılar, özellikle Ramazan ayında Avrupa’da arttı. Diğer taraftan PKK destekçilerinin de Avrupa ülkelerinde saldırılarının arttığını görüyoruz.

(Paris'teki) Konsolosluk binamızın camında çatlak var, duvarında da hasar var. Fransa’nın bu saldırıyı gerçekleştirenleri bir anca önce tutuklaması ve yargı önünde hesap vermeleri için gerekeni yapması gerekiyor.

Bu tür saldırılarının tekrarlanmaması için geçmişte olduğu gibi PKK bağlantılı kişiler hakkından gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor.

 Çavuşoğlu, Fransa'nın Ankara'daki Maslahatgüzarı'na Türkiye'nin beklentilerini ilettiklerini söyledi ve "Böyle bir saldırının tekrar etmemesi için de gerekli önlemlerin alınması gerektiğini hatırlattık” dedi.

ABD'YE 'SEZAR YASASI' TEPKİSİ

Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda PKK/YPG'nin kontrolündeki bölgelerde yatırım yapacak şirketleri yaptırımlardan muaf tutmayı planlamasına yönelik olarak ise  "PKK'yı YPG'yi meşrulaştırma çabası görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu ABD'nin Sezar Yasası ile getirdiği yaptırım muafiyetini de eleştirdi ve şunları söyledi;

"ABD'nin yaptığı değişiklik ayrımcı bir yaklaşım. Belli bölgeler için bir esneklik getirmişler. Bir kriter yok. Rejimin kontrol ettiği bölgelere bunu getirmiyorlar ancak PKK ve YPG'nin olduğu bölgelere bunu getiriyorlar.

Şu anda Sezar yasası ile yaptırımların esnetilmesi gereken bölge İdlib. Milyonlarca yerinden edilmiş insanlar var. Biz Suriyeliler için briket evler yapıyoruz. Uluslararası toplumun buna destek vermesi gerekiyor. Sezar kanunu bu bölgede yok. Gerekçe ne? Sebep ne? Afrin bölgesi neden yok? Bu tür destekler olsa Suriyeliler daha çok dönebilir. Burada PKK YPG'yi meşrulaştırma çabası görüyoruz. Kimse ile istişare etmeden alınmış bir karardır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı