None

Çavuşoğlu’ndan Ukrayna mesajı: Amacımız diyaloğun devam etmesi

Çavuşoğlu’ndan Ukrayna mesajı: Amacımız diyaloğun devam etmesi

Rusya-Ukrayna gerilimi konusunda diyaloğun devam etmesi gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gerginlik çatışmaya dönüşmemeli” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Ankara’da Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frankofoni ve Yurt Dışındaki Orta Afrikalılar Bakanı Sylvie Baipo Temon ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, toplantının ardından Rusya-Ukrayna gerginliği ve Vladimir Putin'in Türkiye'ye ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gayemiz diyaloğun devam etmesi diyen Çavuşoğlu, “Gerginlik çatışmaya dönüşmemeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 11 kez telefonla bir kez de yüz yüze görüştüğünün altını çizerek, "İki ülke arasındaki temaslarımız son bir yılda yoğun şekilde gerçekleşti," dedi.

Putin'in ziyaret tarihinin ise Pekin Olimpiyatları'ndan sonra netleşebileceği mesajını verdi.

PUTİN'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Bugün Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetini kabul ettiği ve Türkiye'ye geleceği açıklandı.  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptığı davet üzerine "Putin, Türk liderin davetini memnuniyetle kabul etti" diyerek Rus liderin davete en kısa zamanda icabet edeceğini söyledi. Liderlerin yapacağı kritik görüşmenin tarihinin ise henüz netleşmediği öğrenildi.

ARABULUCULUK TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya gerilimi için geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Barışın olmasına arabulucu olabiliriz" demişti.

Erdoğan dün yaptığı açıklamada ise, "Biz gerginliğin bir silahlı çatışmaya dönüşmesini engellemek için elimizden gelen her çabayı göstermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Rusya'ya bazı taleplerinin niye kabul edilemez olduğunu anlatmamız lazım. Biz şu anda sayın Putin'i de ülkemize davet ettik. Ülkemizde kendisiyle ikili görüşme yapmak suretiyle bazı adımları atalım istiyoruz." diyerek yaptığı daveti duyurmuştu.