Son dakika: Dışişleri'nden Avrupa Parlamentosu tepkisi

Son dakika: Dışişleri'nden Avrupa Parlamentosu tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AKPM'nin Türkiye kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özbekistan'da açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt AKPM'nin Türkiye’yi 13 yıl sonra yeniden siyasi denetime alması kararına da tepki gösterdi. 


AKPM'nin kararının ardından Merkel'den Türkiye açıklaması


2016'da en yüksek askeri harcamayı onlar yaptı


Çavuşoğlu karara ilikşin , 'Bu karar işbirlimizi zayıflatacak' açıklamasında bulundu.


“Bu yolla Türkiye’ye bir ceza vermeye çalışıyorsanız bu ters teper” diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Bugüne kadar Avrupa Konseyi ile çok yakın işbirliği içinde olduk. Reform sürecinde AB’den daha çok Avrupa Konseyi’nin tavsiyelerini dikkate aldık. Avrupa Konseyi ile aramızda çalışma grubu var. Genel sekreterle yakın işbirliğimiz var. Parlamentonun bu aldığı kararı kabul etmiyoruz bundan sonraki işbirliğimizi zayıflatan bir adımdır. Bu kurumla bazı konulardaki ilişkilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Buna bizi mecbur bıraktılar. Avrupa siyaseti çok değişiyor ve maalesef Avrupa ülkelerinde artan ırkçılık İslam karşıtlığı Avrupa kurumlarına da sirayet etti.”


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şengal Dağı ile Karaçok Dağı’ndaki PKK hedeflerine yönelik operasyondan ‘endişe duyduğunu’ açıklayan ABD’ye yanıt verdi.


“Bize yönelik tehditlere karşı operasyon yapacağımızı her zaman herkese söylüyoruz” diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Operasyonu yapacağımızı bizzat müttefikimiz ABD’ye bildirdik. Aramızdaki anlaşma gereği 2 saat önce ABD ve Rusya ile operasyon yapacağımız bilgisini paylaştık. Koalisyonun Katar’daki koordinasyon merkezi ile paylaştık.”


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS