Son Dakika

Son dakika... Durumu ağırlaşan Rus muhalif Navalny hastaneye sevk ediliyor

A A

19.04.2021 - 12:42 Son Güncelleme:

Hapishanedeki Rus muhalif lider Navalny'nin durumunun ağırlaştığı ve hastaneye sevk edileceği açıklandı.

Son dakika... Durumu ağırlaşan Rus muhalif Navalny hastaneye sevk ediliyor

Cezaevindeki Rus muhalif Aleksey Navalny’in sağlık durumunun kötüye gitmesi sonrası hapishane hastanesine sevk edildiği açıklandı.

Moskova Şehir Mahkemesi, 2 Şubat'ta Navalny'in geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasını, evde geçirdiği cezayı da hesaplayarak 2,5 yıllık hapis cezasına çevirmiş, Navalny cezaevine konulmuştu.

Navalny, bulunduğu hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesini gerekçe göstererek açlık grevine başladığını duyurmuştu.

KREMLİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın hapishanede bulunan Navalny ile ilgili olarak Rusya'ya yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Dmitriy Peskov, "Diğer devletlerin temsilcileri tarafından yapılan bu tür açıklamaları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz." ifadesini kullandı. Ayrıca Peskov, Rusya topraklarındaki hükümlü ve tutukluların sağlık durumlarının diğer ülkelerin ilgi konusu olamayacağını ve olmaması gerektiğini vurguladı.

 

Batı'dan Navalny'in sağlık durumuyla ilgili açıklamalar

Dün, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, hapishanede açlık grevine başladığı gerekçesiyle sağlık durumunun bozulduğu belirtilen Rus muhalif Navalny ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Navalny'in hapisteyken başına geleceklerden kendilerinin sorumlu olduğunu, Rus hükümetine ilettik ve Rusya, uluslararası toplum tarafından sorumlu tutulacaktır. Eğer Navalny ölürse bunun sonuçlarının olacağını kendilerine söyledik."

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de "Rus makamlarına, Navalny'in, güvendiği sağlık profesyonellerine erişimine acilen izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rus makamları, Navalny'in cezaevindeki güvenliği ve sağlığından sorumludur." görüşünü paylaşmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Rusya'ya "siyasi nedenlerle" tutuklu bulunan Navalny'in derhal serbest bırakılması çağrısında bulunulmuştu.