Son dakika... Dünyada koronavirüs alarmı: Bir ülkede daha virüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Son dakika... Dünyada koronavirüs alarmı: Bir ülkede daha virüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Fas Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının İtalya'nın ardından Avrupa'da en çok etkilediği ülkelerden İspanya'da halk, hükümetin "sakin olun" çağrılarına rağmen panikle süpermarketlere akın etmeye başladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kasablanka kentinde solumun sorunu, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkları olan 89 yaşındaki Faslı bir kadının yaşamını yitirdiği ifade edildi. 

Uzman ekip tarafından gözetim altında tutulan hastanın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı, gün içinde yaptığı açıklamada, cumartesi günü Marakeş'e gelen Fransız bir turistte Kovid-19 görüldüğünü ve ülkedeki vaka sayısının 3'e yükseldiğini bildirmişti.

Açıklamada, Fransız turistin karantina altına alındığı ve sağlık durumunun endişe verici olmadığı kaydedilmişti. 

İSPANYA'DA KORONAVİRÜS PANİĞİ BAŞLADI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının İtalya'nın ardından Avrupa'da en çok etkilediği ülkelerden İspanya'da halk, hükümetin "sakin olun" çağrılarına rağmen panikle süpermarketlere akın etmeye başladı. Koronavirüs teşhisi konulan hastalardan şimdiye kadar 35 kişinin öldüğü ve vaka sayısının 1500'ü geçtiği İspanya'da bazı kentlerde öğrenime ara verilmesi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması ve şirketlerin çalışanlarını evden çalıştırma kararları halkın gündelik alışkanlıklarını değiştirdi.

Başbakan Pedro Sanchez, Sağlık Bakanı Salvador İlla ve diğer bakanlar, halktan öncelikli olarak "sakin olmasını" istese de virüsün daha yaygın olduğu İtalya'dan gelen görüntülerin İspanyolları endişelendirdiği görülüyor.

Tüm okulların ve üniversitelerin 11 Mart'tan itibaren iki hafta boyunca kapalı tutulacağının açıklandığı Madrid'de sabah erken saatlerden itibaren süpermarketlere akın eden halkın tuvalet kağıdı, temizlik ürünleri ve gıda raflarını boşaltması dikkati çekti.

İSPANYA, İTALYA İLE UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

İspanya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İtalya ile tüm uçuşları 25 Mart'a kadar durdurdu.

Avrupa'da İtalya'nın ardından Kovid-19'dan en fazla etkilenen ülke İspanya'da sol koalisyon hükümeti, salgına karşı yeni önlemler açıkladı.

Bakanlar Kurulunda alınan ve Resmi Gazete'de yayımlanan karar gereği, koronavirüs salgınına karşı önlem amacıyla İspanya'daki tüm havalimanlarından İtalya'ya olan uçuşların 25 Mart'a kadar askıya alındığı bildirildi.

Diğer yandan İspanya Meclisi'ndeki tüm çalışmaların bir hafta boyunca durdurulduğu kaydedildi.

Meclis Başkanı Meritxell Batet, Mecliste 52 milletvekiliyle üçüncü büyük siyasi parti olan aşırı sağ görüşlü Vox'un koronavirüs salgını nedeniyle meclis çalışmalarına katılmama kararı almasından dolayı, "alınacak kararların demokratik meşruluğuna gölge düşmemesi için" bir hafta süreyle meclis faaliyetlerine ara verileceğini ifade etti.

Vox Genel Sekreteri ve Milletvekili Javier Ortega Smith'in koronavirüs testinin pozitif çıktığı duyurulmuştu.

Bu arada Sağlık Bakanlığından verilen son bilgilere göre, ülkede koronavirüs hastalarında ölü sayısının 35'e çıktığı bildirildi.

İspanya'da toplam vaka sayısı 1622'ye ulaşırken, 782 ile Madrid, 195 ile Bask, 144 ile Rioja özerk yönetimleri virüsün en fazla yayıldığı bölgeler olarak öne çıkıyor.

Tüm okulların ve üniversitelerin iki hafta süreyle tatil edildiği ve birçok şirketin çalışanlarına evden çalışma izni verdiği başkent Madrid'de, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da tüm hakim ve savcılara koronavirüse karşı önlemlerini artırma talimatı verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS