Son dakika… Finlandiya duyurdu: NATO’ya resmen başvuracağız

Son dakika… Finlandiya duyurdu: NATO’ya resmen başvuracağız

Son dakika… Finlandiya duyurdu: NATO’ya resmen başvuracağız

Gelen son dakika bilgilerine göre, Finlandiya hükümeti, NATO’ya resmi başvuruda bulunacağını açıkladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AP'de yer alan son dakika bilgisine göre, Finlandiya hükümeti NATO’ya resmi başvuruda bulunacağını açıkladı.

Açıklama, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin tarafından Helsinki'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak bir basın toplantısında yapıldı.

Niinisto ve Sanna Marin konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

'Bugün, Cumhurbaşkanı ve hükümetin Dış Politika Komitesi, parlamentoya danıştıktan sonra Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvurması konusunda anlaştılar. Bu tarihi bir gün. Yeni bir dönem başlıyor'

'ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIM'

Niinistö, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunun altını çizdi.

PUTİN UYARDI: HATA YAPMIŞ OLURSUNUZ

Rusya lideri Vladimir Putin ile dün telefonda görüşen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, NATO’ya katılacaklarını söylemişti.

Kremlin Sarayı, Putin’in NATO adımının “hata” olacağını Finlandiyalı mevkidaşına ilettiğini aktardı. İki liderin telefon görüşmesi öncesi Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Finlandiya ve İsveç’in atacağı bu adım elbette Rusya’nın önlem almasını gerektirecek. Durumu değerlendirerek gereken yanıtı vereceğiz” denildi.

Putin’in NATO hesabı tutmadı

Putin’in NATO hesabı tutmadı