Son dakika... Finlandiya Parlamentosu'ndan NATO üyeliği başvurusuna onay

Son dakika... Finlandiya Parlamentosu'ndan NATO üyeliği başvurusuna onay

Son dakika... Finlandiya Parlamentosu'ndan NATO üyeliği başvurusuna onay

Gelen son dakika haberlerine göre Finlandiya Parlamentosu, NATO üyeliği için başvuru yapılmasını 8’e karşı 188 oyla onayladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelen son dakika haberlerine göre Finlandiya Parlamentosu, NATO üyeliği için başvuru yapılmasını onayladı.

Parlamentodaki oylamada 200 milletvekilinden 188'i kararı destekledi ve 8'i ise karşı oy kullandı.

Söz konusu oylama sonucuyla, Baltık ülkesinin NATO'ya resmen başvurusu yapmasının yolu açılmış oldu.

Ülkenin kararı Batı medyasında '75 yılı aşkın bir süredir devam eden bağlantısızlık politikasından çarpıcı bir dönüş' olarak yorumlandı. Ülkenin başvurusunu önümüzdeki günlerde yapması bekleniyor

Öte yandan az önce Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Finlandiya ve İsveç liderlerini ağırlayacağı duyuruldu.

(Fotoğraf: Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö)

PEŞ PEŞE FLAŞ AÇIKLAMALAR

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, kritik bir açıklama yaparak ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili olarak Türkiye ile yaşanan sorunun çözüleceğine inandığını belirtti.

İsveç Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliğine karşı çıkışına değinen Niinisto şu sözleri sarf etti:

“Türkiye tarafından yapılan açıklamalar son birkaç gündür farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Ancak ben tüm bu karışıklık ve anlaşmazlığın yapıcı görüşmeler sayesinde mutlaka çözüleceğine inanıyorum.”

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusu ve bu konuda yaşanacak süreçle ilgili kaygılarını dile getirmişti.

SCHOLZ'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına destek vereceğine güvendiğini söyledi. Scholz açıklamasında "Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini destekleyeceğinden eminim" ifadelerini kullandı.

Scholz ayrıca Almanya'nın İsveç ve Finlandiya ile askeri çalışmalarını yoğunlaştıracağını da belirtti.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht de Türkiye'yi iki ülkenin üyeliği konusunda ikna edebileceklerine inandığını belirterek "NATO üyeliğine ilişkin tüm kararlar oybirliği ile alınmalı. Bu da Türkiye'nin argümanlarının ciddiye alınmasını çok önemli bir hale getirdi" dedi.

 Finlandiya ve Almanya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması

Finlandiya ve Almanya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması