Son dakika: İngiltere'deki terör saldırısına liderlerden ilk tepkiler

İngiltere’nin Manchester kentinde gerçekleştirilen Ariana Grande konserinin bitiminde meydana gelen terör saldırısına Avrupa devletlerinden de tepkiler geliyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve daha bir çok isim İngiltere'ye destek mesajları verirken saldırıyı kınadı.İngiltere dün gece saatlerinde meydana gelen terör saldırısıyla sarsıldı. Ünlü şarkıcı Ariana Grande konseri bitiminde meydana gelen patlamada 22 kişi hayatını kaybederken, 59 kişi de yaralandı. Konserin ardından İngiltere'ye liderlerden destek mesajları yağdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı konuşmada İngiltere'deki saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederken, "Terörle mücadelede İngiltere'nin yanındayız" dedi.

Dışişleri Bakanlığı İngiltere'de meydana gelen terör saldırısını kınarken, yayınladıkları mesajda "Birleşik Krallığın Manchester kentinde dün gece meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralının olduğu terör saldırısını kuvvetle kınıyoruz. İnsanlıktan çıkmış varlıkların ve odakların düzenlediği bu tür kalleşçe saldırıların vahşeti ile acısını maalesef çok iyi bilip hisseden ülkemiz ve halkımız adına Birleşik Krallık ile halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Terör belasına karşı bu belayı üreten her türlü çevrenin kökünü her yerden kazımak için yakın dostumuz ve müttefikimiz Birleşik Krallık'la birlikte yürütegeldiğimiz kararlı ve etkin mücadeleyi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğiz. Manchester'daki kalleş saldırıya vereceğimiz en iyi ortak cevap bu olacaktır." ifadeleri yer aldı.
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da yayınladığı mesajında "Türkiye ile Birleşik Krallık terörle mücadeleye ortak bir şekilde devam edecektir" ifadelerinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere'deki saldırıyı lanetlediğini ifade ederken "Terör masum insanların yaşam tarzını hedef aldı" ifadelerinde bulundu.
ABD Başkanı Donald Trump, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beytüllahim’de düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında, İngiltere'nin Manchester kentinde gerçekleşen saldırıyı kınadı. Trump, “Çok sayıda genç, güzel ve masum insan, hayatın keyfini çıkarırken, ezik şeytanlar tarafından öldürüldü” dedi. Donald Trump, devamında ise, “Onlara canavar demeyeceğim. Çünkü bu benzetme onların hoşuna gidecektir. Onlar bunun güzel bir isim olduğunu düşünür” şeklinde konuştu.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, yayımladığı mesajında "Yaşanan saldırıların ardından İngiliz dostlarımızla yan yanayız" ifadeleri yer alırken, terörle mücadelede kararlılık mesajları verildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de May'e gönderdiği taziye mektubunda, "Bu kötücül ve insanlık dışı suçu kararlı bir biçimde kınıyoruz. (Saldırı) emrini verenlerinse hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Putin şöyle devam etti: "İngiliz partnerlerimizle terörle mücadelede işbirliğini, hem ikili çerçevede hem de geniş uluslararası çabalar çerçevesinde artırmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz."
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de yaşanan saldırıdan sonrası şok içerisinde olduklarını belirtirken, terörizmin insanlarda korku yaydığını ancak bununla mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da saldırıyı 'korkunç' ve 'barbarca' olarak nitelendirirken, İngiltere ile ortak mücadele çağrısı yaptı. Macron'un bugün İngiltere Başbakanı Theresa May'le telefona görüşeceği açıklandı.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Twitter hesabından yayınladığı mesajında İngiltere'deki terör saldırısına hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken yaralıların bir an önce iyileşmesini dilediğini ifade etti.
İngiltere'nin Manchester şehrinde ABD'li şarkıcı Ariane Grande'nin konser verdiği 'Manchester Arena'da patlama yaşandı. Korkunç saldırıda 22 kişinin hayatını kaybettiği, 59 kişinin yaralandığı duyuruldu.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS