SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı! Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı! Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı! Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Son dakika haberine göre günlerdir gerilimin hızla tırmandığı Rusya-Ukrayna krizinde korkulan oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Bölgeden saldırı ve patlama görüntüleri geliyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkenin doğusunda Rus savaş uçaklarının düşürüldüğünü açıkladı. Dünyayı dehşete düşüren gelişmeler sonrası Kiev ve Lviv'de siren sesleri duyulduğu ve halkın kentleri terk etmeye başladığı aktarıldı. ABD Başkanı Joe Biden, düzenlediği ulusa sesleniş konuşmasında yapılacak yaptırımlarla Rusya’nın küresel ekonominin bir parçası olmasının kısıtlanacağını, euro, pound ve yen üzerinden işlem yapmasının engelleneceğini belirtti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, belirlenen Rus bankalarının SWIFT küresel bankalar arası mesajlaşma sisteminden kaldırılacağını duyurdu. İşte bölgeden dakika dakika gelişmeler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

RUSYA'YA YÖNELİK 'SWIFT' ADIMI

01.13 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın saldırısını ‘barbarca’ olarak nitelendirerek, Avrupa Birliği (AB) liderlerine Rusya’nın SWIFT ile bağlantısının kesilmesi için talepte bulunacağını belirtti.

Rusya'yı uluslararası finansal sistemden ve ekonomilerimizden izole eden kapsamlı yaptırımlar yürürlüğe koymaya devam edileceğinin altını çizen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Başkan Biden, Başkan Macron, Şansölye Scholz ve Başbakan Draghi'nin yanı sıra Başbakan Trudeau ve Başbakan Johnson ile koordineli olarak, uluslararası tepkimizi önemli ölçüde sıkılaştırmayı düşünüyoruz. Avrupa Birliği ve ortakları, Putin'in savaş makinesini finanse etme yeteneğini sekteye uğratmaya çalışıyor. AB liderlerine şu önlemleri önereceğim; belirli sayıda Rus bankasının SWIFT'den kaldırılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu, bu bankaların uluslararası finansal sistemden kopmasını ve küresel olarak faaliyet gösterme yeteneklerine zarar vermesini sağlayacaktır” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Söz konusu yaptırımla Rus ihracat ve ithalatına dünya çapında sınırlama geleceğini belirten Leyen, “SWIFT, dünyanın en yaygın bankalararası ödeme sistemidir. Bankaların bu sistemden çıkarılması, finansal işlemlerinin çoğunu dünya çapında yürütmelerini engelleyecek ve Rusya'nın ihracat ve ithalatını etkin bir şekilde engelleyecektir” diye konuştu.

00.35 Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın ardından Rusya’da düzenlenen savaş karşıtı gösterilerde gözaltı sayısının 3 bini geçtiği bildirildi.

00.09 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri John Kirby, “ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya hafif silahlar ve çeşitli mühimmatları içeren 350 milyon dolarlık ek askeri yardım gönderilmesine izin verdi” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

23.51 Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alan Lviv şehrinin Belediye Başkanı Andrey Sadoviy, halka seslendi. Başkan Sadoviy açıklamasında, "Savunma ve polis birlikleriyle şehirde devriye gezmeye davet ediyoruz. Kim silah sahibiyse hazır olsun. Sakinliğinizi koruyun ve molotof kokteyllerini hazırlayın" şeklinde konuştu.

23.40 Rus ordusunun kuzeyden yaklaştığı başkent Kiev’de meydana gelen çatışmalar amatör kameralara yansıdı. Çatışmanın kentin Povitroflotskyi caddesinde yaşandığı ifade edildi. Görüntüler Ukrayna merkezli ‘News of Donbass’ tarafından yayınlandı.

23.15 Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Ukrayna’daki askeri operasyonu konuştu.

22.38  Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Rus ordusunun Kiev'e yönelik saldırısında gün için ilerleme kaydedemediğini söyledi. Mihaylo Podolyak, yaklaşık 3 bin 500 Rus askerinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığı ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

21.00  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i telefonla arayarak, Azerbaycan’ın Ukrayna’ya gönderdiği yardımlardan dolayı teşekkür etti.

20.35 Mücahit Topçu son durumu CNN TÜRK'te anlattı: Kievliler çok fazla sokağa çıkmıyorlar. Genellikle sığınaklarda hayatlarına devam ediyor. Yasak kararıyla birlikte zorunlu hale geldi. Çıkarlarsa düşman olarak görülecek. Bu karar neden alındı? Birincisi Rusya lideri Putin'in askerlerine 'saldırın' mesajı vermesi. İkincisi ise Ukrayna istihbaratının almış olduğu bilgi. Buna göre Rusya'dan gelen sabotajcılar kılık değiştirerek eylem hazırlığındalar. Bu sabotajcılar Kiev'de ortalığı karıştıracak eylemler yapabilir. Bunun için gazeteci de vatandaş da turist de sokağa çıkma yasağına dahil.

20.20 Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri harekatın ardından Ukrayna hükümetine Almanya’dan destek geldi. Almanya hükümeti, Ukrayna’nın talep ettiği 400 adet tanksavar füzesinin Hollanda üzerinden gönderileceğini açıkladı. Ukrayna’ya gönderilecek füzelerin, ilk olarak Hollanda’ya satılarak, Almanya’nın onayının ardından Ukrayna’ya gideceği öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

19.45 İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, İngiliz ordusunun NATO'nun doğu cephesini desteklemek için Rusya’nın sınır komşusu Estonya’ya doğru yola çıktığını belirtti. Bakanlık, birliklerin ulaşmasıyla Estonya’daki askeri mevcudiyetlerinin iki katına çıkacağını vurguladı.

18.50 Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyonların ardından, iki ülke arasında siber savaşlar da meydana gelirken Kremlin’in resmi internet sitesine giriş yapılamadığı öğrenildi.

18.20 Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'in müzakereyi reddetmesi üzerine tüm birliklere bütün istikametlerde saldırıya geçme emri verildiğini açıkladı.
 
17.25 Slovakya Hükümeti, Ukrayna’dan gelen çok sayıda kişi nedeniyle Olağanüstü Hal ilan etti.

Slovakya Hükümeti bugün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu raporda günde 10 binden fazla Ukraynalının Slovakya’ya giriş yaptığının belirtilmesi nedeniyle OHAL ilan etme kararı aldı. 

16.50 Ukrayna'dan Rusya'nın müzakere açıklamasına cevap geldi. Ukrayna, koşulların ağır olması nedeniyle Moskova ile müzakereleri reddettiklerini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarından sonra Moskova ve Kiev tarafı dün müzakere masasına oturabileceklerini açıklarken, Rusya müzakerenin adresini Minsk olarak gösterdi. Bugün Rusya, Kiev’in müzakereleri reddettiğini belirtirken, Ukrayna’dan bu konuya dair açıklama geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Oleksiy Arestovich yaptığı açıklamada, “Rus tarafının aracılar ile sunduğu müzakere koşulları bizim için kabul edilemezdi. Bu bizi teslim olmaya zorlamak için bir girişimdi. Kendilerine muhtemel barış anlaşmasının şartlarının, Türkiye’de mümkün olduğunu işaret ettik” dedi.

16.29 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüştü. Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, görüşmenin ardından resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yardımları ve destekleri için teşekkür ettiğini söylediği bir paylaşım yaptı.

16.25 Rusya Savunma Bakanlığı, harekatın devam ettiğini ve buna bağlı olarak yalan haberlerin arttığını belirterek, “Rus Silahlı Kuvvetleri özel bir askeri operasyon sırasında muharebe görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirdiği için sosyal ağlarda, 'Ukrayna’nın koltuk değnekleri' tarafından histerik yalan haberlerin sayısının arttığını not alıyoruz. Tüm medya kuruluşlarının yazı işlerini uyanık olmaya ve Batılı küratörlerin ülkemiz üzerindeki enformasyon baskısının 'kör kurbanları' haline gelmemeye çağırıyoruz. Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın yürüttüğü özel askeri harekatın gidişatı hakkında düzenli olarak sadece güvenilir bilgi vermeye devam edecek” denildi.

15.50 Kremlin'den yeni açıklama: Rus ordusu ilerlemeye devam edecek! Kremlin Ukrayna'nın müzakereleri reddettiğini de söyledi. 

Putin'in dün verdiği bekleme talimatını geri çektiğini ve orduya Ukrayna'da ilerleme talimatını yinelediği açıklandı.

15.49 ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna'ya 350 milyon dolarlık yeni askeri yardım yapılacağını duyurdu. Blinken yardım paketinde ölümcül savunma silhları yer alacağını bildirirken bunların karadan ve havadan gelecek saldırılara karşı kullanılabilecek nitelikte olduğunun altını çizdi.

15.47 Rusya, Avrupa'dan peş peşe gelen benzer kararlara misilleme olarak hava sahasını Bulgaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne kapattığını açıkladı

15.45 BBC'de yer alan habere göre Avrupa Birliği’nin Rusya’ya SWIFT yaptırımı uygulamasına karşı çıkan ülkeler arasında sayılan İtalya, yoğun tepkilerin ardından pozisyon değiştirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bu sabah telefonda görüştüğü İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasına destek verdiğini açıkladı.

15.30 Lviv'den bir kez daha siren sesleri duyulduğu bildirildi.

15.15 Birleşmiş Milletler: Perşembe gününden bu yana 120 bin Ukraynalı ülkeden kaçtı.

15:03 Estonya hava sahasını Rus uçaklarına kapatarak Baltık komşusu Letonya'ya katıldı. Başbakan Kaja Kallas, diğer AB ülkelerini de aynı şeyi yapmaya çağırdı. Letonya, 26 Mart'a kadar Rusya'ya olan tüm uçuşlarını da iptal etti.

14:55 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Ukrayna arasındaki savaşın uzun süre süreceğini ve herkesin buna hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Macron yaptığı açıklamada, "Bu Savaş uzun sürecek ve beraberinde gelen tüm krizlerin kalıcı sonuçları olacak" dedi. 

14:50 Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna krizi hakkında görüşme gerçekleştirdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Caparov ile Putin'in ikili işbirliğinin güncel konularını tartıştıkları belirtildi. Açıklamada ayrıca, iki liderin Ukrayna'daki durum da dahil uluslararası ve bölgesel güvenlik konularına ilişkin görüş alışverişinde bulundukları kaydedildi.

14:44 Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehirde yeni sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Akşam 5'den sabah 8'e kadar uygulanacak yasak süresince, karara uymayıp sokakta görülenler düşman sayılacak. Yasak 28 Şubat'a kadar sürecek. 

14:09 İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya'nın kayıplarının açıklanandan çok daha fazla olduğunu duyurdu. Açıklamada, "Rus kayıplarının ağır ve Kremlin tarafından tahmin edilenden veya kabul edilenden daha büyük olması muhtemel" ifadeleri kullanıldı.

14.06 Fransa, Rusya'ya yaptırımlarını ihlal ettiğinden şüphelenilen Rus gemisin durduklarını açıkladı. Rusya ise Fransa Büyükelçisini çağırarak açıklama talep etti.

14:00 Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasının ardından "Diplomatik ilişkilerin sürdürülmesine özel bir ihtiyaç olmadığını" belirterek, "Birbirimize dürbün ve silah görüşleriyle bakabiliriz. Batı, Rus varlıklarını dondurma tehdidiyle ilerlerse, ülkedeki Batı varlıklarının dondurulma olasılığı doğar" dedi.

13:25 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yaptığı son dakika açıklamasında "Bu savaşı durdurmalıyız, barış içinde yaşayabiliriz" dedi ve ekledi:

"Saldırılar püskürtüldü. Başkentin çevresinde kilit noktalar da kontrol altında."

13:17 100 bin Ukraynalının Polonya sınırını geçtiği açıklandı

13:00 Fransız deniz kuvvetleri, Manş Denizi'nde hareket eden arabalarla dolu bir Rus kargo gemisini durdurdu.

12:50 Ukrayna'daki saldırılar devam ederken, yoğun çatışmaların yaşandığı şehirlerden biri olan Melitopol’de Rus askerleri sivil alanları da vurdu. Melitopol’de bulunan bir hastane Rus askerleri tarafından kurşunlandı.

12.30 Rus askerleri Lviv'e girdi! Lviv Belediye Başkanı ilk saldırının püskürtüldüğünü aktardı. Ajanslar 60 Rus askerinin Ukrayna askerleriyle çatıştıktan sonra geri çekildiğini bildiriyor.

12.15 Hollanda hükümeti, en kısa sürede Ukrayna'ya 200 adet Stinger uçaksavar füzesi göndereceğini bildirdi. Hollanda Dışişleri ve Savunma bakanlarının meclise verdiği bilgiye göre, Ukrayna’nın bu yöndeki talebine “silah ihracatı kriterlerine aykırı olarak istisnai durumlar göz önüne alınarak” kısa sürede yanıt verildi. Stinger uçaksavar füzelerinin bir kısmı bugün Ukrayna’ya teslim edildi. Kalan bölümü ise, en kısa sürede Ukrayna'ya gönderilecek.

12.10 Elysee Sarayı, Rusya'nın Ukrayna tarafından saldırılarındaki 3’üncü gününde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Ukrayna'daki durum hakkında" bir savunma konseyi toplayacağını duyurdu. Konseyin yerel saat 17.00'de gerçekleşeceği bildirildi.

12.30 Rus askerleri Lviv'e girdi! Lviv Belediye Başkanı ilk saldırının püskürtüldüğünü aktardı. Ajanslar 60 Rus askerinin Ukrayna askerleriyle çatıştıktan sonra geri çekildiğini bildiriyor.

12.15 Hollanda hükümeti, en kısa sürede Ukrayna'ya 200 adet Stinger uçaksavar füzesi göndereceğini bildirdi. Hollanda Dışişleri ve Savunma bakanlarının meclise verdiği bilgiye göre, Ukrayna’nın bu yöndeki talebine “silah ihracatı kriterlerine aykırı olarak istisnai durumlar göz önüne alınarak” kısa sürede yanıt verildi. Stinger uçaksavar füzelerinin bir kısmı bugün Ukrayna’ya teslim edildi. Kalan bölümü ise, en kısa sürede Ukrayna'ya gönderilecek.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

12.10 Elysee Sarayı, Rusya'nın Ukrayna tarafından saldırılarındaki 3’üncü gününde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Ukrayna'daki durum hakkında" bir savunma konseyi toplayacağını duyurdu. Konseyin yerel saat 17.00'de gerçekleşeceği bildirildi.

12.00 Rus medya izleme kuruluşu Roskomnadzor'un gazete ve televizyonlara yolladığı uyarı mektubunda saldırı, işgal ya da Savaş ilanı gibi kelimelerin kullanılmaması istendi. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna şehirlerine saldırı olmadığı iddia ederek sivil kayıp yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığını açıkladı.

11.46 Ukrayna Sağlık Bakanı: 33'ü çocuk 1115 yaralımız var. 3'ü çocuk 198 Ukraynalı yaşamını yitirdi.

11.30 Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliği Letonya’ya taşınıyor. Açıklama Letonya Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

11.00 Başkent Kiev’den ayrılanlar Polonya’ya geçerken son 24 saatte 29 bin Ukraynalının Polonya sınırını geçtiği açıklandı.

10.45 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Rusya'nın füzeyle vurduğu çok katlı binanın fotoğrafını Twitter hesabından paylaşıp şu mesajı paylaştı:

"Güzel, huzurlu şehrimiz Kiev'de bir bina Rus kara kuvvetleri ve füzelerinin saldırısına uğradı. Tüm dünyadan Rusya Federasyonu'nun tamamen izole edilmesini talep ediyorum. Büyükelçileri sınır dışı edin, petrol ambargosu uygulayın ve Rus ekonomisini yok edin. Rusya Federasyonu'nun Savaş suçlularını durdurun!"

10.39 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski sosyal medya hesabından bir açıklama daha yaparak AB'ye çağrıda bulundu. Zelenskiy açıklamasında "Ukrayna'nın AB üyeliğine karar vermek için kritik bir an" ifadelerini kullandı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştüğünü belirten Zelenski, Ukraynalıların kahramanca sürdürdüğü özgürlük mücadelesinde daha çok destek istediklerini ifade etti.

10.20 Ukrayna Acil Durumlar yetkililerinin açıklamasına göre Kiev’de çok katlı bir apartman Rus birlikleri tarafından vuruldu. AFP’ye göre binada tahliye çalışmaları devam ederken can kaybının henüz açıklanmadığı, görevlilerin hayatını kaybetmiş olabilecek kişileri tespit etmeye çalıştıkları bildirildi.

10.00 Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan flaş açıklama: Dünya Ukrayna'da 'uzun' bir savaşa hazır olmalı

09.30 Zelenski sabah erken saatlerde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştüğünü ve Ukrayna'nın ortaklarından gelecek silah ve mühimmatların yolda olduğunu duyurdu. Zelenski 'Anti Savaş koalisyonu çalışıyor' ifadesini kullandı.

09.00 Ukrayna lideri Zelenski, saat 09.00'da Kiev'deki ofisinin önünden video paylaştı. "Hepimiz sahadayız. Vatanımızı savunmaya devam ediyoruz. Adıma açılan sahte hesaplara inanmayın. Silahları bırakmayacağız." ifadelerini kullandı.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti:

"Günaydın Ukraynalılara! Bu gece, silah bırakmaya çağırdığımı iddia eden birçok bilgi ortaya çıktı. Bu sahte mesajlara teslim olmayın. Ben buradayım ve silah bırakmayacağız. Ordumuza ve ülkemize inanıyoruz. Ülkemizi koruyacağız! Zafer Ukrayna'nındır"

08.50 Interfax Haber ajansının aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna’nın güneyindeki Melitopol şehrini ele geçirdi.

Haberde Bakanlığın şu açıklaması yer aldı:

“25 Şubat’ın gece geç saatlerinde, Azovskoye (Ukrayna) yakınlarındaki amfibi çıkarmasının ardından Rus birlikleri, direnişle karşılaşmadan Melitopol'a girdi."

08.30 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi: 3500'den fazla Rus askeri öldürüldü, 200 asker esir alındı.

07.45 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den ABD'nin tahliye teklifine jet yanıt: Bana tahliye aracı değil silah lazım.

07.10 Kiev sokaklarında çatışma çıktı

07.00 Ukrayna'daki ABD büyükelçiliği, ülkedeki ABD vatandaşlarının en yakın sığınakları bulmaları konusunda uyarıda bulundu.

06.45 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de kent merkezi yakınlarında yerel saatle 05.45 sularında çok sayıda silah sesi yankılandı.

06.25 Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Sergey Kislitsa'dan, Rusya'ya sert tepki.

06.00 Ukrayna genelinde internet kesintileri yaşanıyor.

05.45 Ukrayna'nın başkenti Kiev'de kent merkezi yakınlarında yerel saatle 05.45 sularında çok sayıda silah sesi yankılandı.

05.29: Rus birlikleri, Kiev'deki elektrik üretim istasyonuna saldırıyor.

04.56: BM Genel Sekreteri Guterres, Amin Awad'ı BM Ukrayna Kriz Koordinatörü olarak atadığını duyurdu.

04.33: Rus kuşatmasındaki Kiev'de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

04.28: Kiev yakınlarında topçu atışı kaynaklı patlama oldu.

03.50 Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını veto etmesinin ardından ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, 43 ülkenin imza koyduğu ortak bildiriyi okudu.

03.42: ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Güvenlik Konseyi'nin 11 üyesinin yaptırım listesine alındığını duyurdu.

03.00: Uluslararası Af Örgütü, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının "savaş suçu" teşkil edebileceğini bildirdi.

02.55: Ukrayna Hava Kuvvetleri, Donbas'ta bir Rus helikopteri ve bir Su-25 savaş uçağının vurulduğunu açıkladı.

02.18 Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden çıkarılmasına ilişkin, "Batı ile ilişkilerde dönüşü olmayan noktaya yakınız" dedi.

02.16 Ukrayna'nın Herson kentinde Rus askerlerinin düzenlediği hava saldırısında Azerbaycanlı bir ailenin 3 ferdi hayatını kaybetti.

02.10 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus hava indirme birliklerini taşıyan bir uçağın vurulduğunu duyurdu.

02.00 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’nın Melitopol kentinde kontrolünü sağladığını duyurdu.

01.45 Ukrayna Başkanı Zelensky: Emmanuel Macron az önce aradı. Onun Ukrayna'nın gerçek bir dostu olduğunu söylemeliyim. En zor anlarda bizimle. SWIFT'in kesilmesi, Putin'e karşı kişisel yaptırımların getirilmesi ve savunma silahlarının sağlanması desteklendi. Fransa'ya teşekkürler.

01.30 Ukrayna Lideri Zelensky: Bugün zor bir gündü fakat gece daha zor olacak. Gece fırtına koparacaklar. Kiev'e özellikle dikkat etmemiz gerek. Başkenti kaybedemeyiz.

01.12 ABD BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield yaptığı açıklamada "Rusya bir an önce bu işgale son vermeli. Kiev ve Kharkiv sakinleri evlerini terk etti. Buraları bomba sığınakları oldu. Anaokullarına ve yetimhanelere saldırılar olduğunu gördük. Aynı zamanda kalbimizi mahveden görüntüler gördük. Babalar çocuklarına veda ettiler." dedi.

01:10 BM Güvenlik Konseyi toplanıyor. Güvenlik konseyinden ne karar çıkacağı merak ediliyor.

01.00 Kanada Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Rusya Genelkurmay Başkanı Şoygu'ya yönelik yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

00.50 Rusya lideri Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov'a yaptırım uygulayan ülkeler arasına Kanada'da katıldı. Başbakan Justin Trudeau, Ukrayna işgali nedeniyle Putin ve Lavron'un yaptırım listesine alındığını açıkladı. Trudeau, ayrıca Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılmasına da destek verdiğini ifade etti.

00.35 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Rusya ile ateşkesi ve barışı görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Zelenski'nin sözcüsü, "Müzakere etmeyi reddetmedik" açıklaması yaptı.

00.22 Zelenskiy'in Sözcüsü: Rusya'yla müzakere sürecinin yer ve zamanını görüşüyoruz

00.10 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin Ukrayna'nın güney doğusundaki Melitopol şehrine hiçbir dirençle karşılaşmadan girdiğini duyurdu.

23.57 Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, ABD'nin Rusya Devlet Başkanı Putin, Dışişleri Bakanı Lavrov ve Rus güvenlik yetkililerine yaptırım uygulayacağını açıkladı. SWIFT yaptırımının masada olduğunu belirten Psaki ayrıca Kiev'in düşmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

23.56 Pentagon, NATO Mukabele Kuvveti'nin aktifleştirilmesi kapsamında İttifak tarafından yapılacak talepleri karşılamaya hazır olduklarını açıkladı

23.45 Kiev'den siren sesleri yükseliyor. Başkent'te sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

23.14 ABD Dışişleri: Putin gerginliği azaltmıyor.

RUSYA KONTROLÜNDEKİ BÖLGELER

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

23.10 Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kiev yönetiminin görüşmeleri reddettiğini açıkladı.

23.10 İngiltere, Ukrayna işgali nedeniyle Putin ve Lavrov'un varlıklarını dondurduğunu söyledi

22.50 Rusya'nın ilk Başbakanı ve Devlet Başkanı Boris Yeltsin adına kurulan Yeltsin Merkezi, Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik operasyonlarını durdurma çağrısı yaptı.

22.40 Kiev Belediye Başkanı Klitschko, Rus askerlerinin başkente çok yakın olduğunu ve kent için "zor bir gece" olacağını söyledi. Telegram'dan açıklama yapan Klitschko, "Durum artık Kiev için tehdit verici boyutta. Gece de gündüz de zor. Rus ordusu başkente çok yakın. Sabotaj grupları şehirdeki askeri ve kolluk gücü faaliyetlerini etkisiz hale getiriyor. Köprüler koruma altında. Silahlı Kuvvetlere bağlı askerler devriye geziyor" dedi.

22.35 Amerikan yayın kuruluşu CNN'e konuşan iki kaynak, Washington Yönetimi'nin kısa süre içinde Rusya lideri Putin'e yaptırım uygulayacağını söyledi.

22.30 Birleşik Krallık, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yaptırım listesine alarak mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

22.25 CNN TÜRK Muhabiri Mücahit Topçu, Kiev'deki son durumu anlattı: Tanklarla birlikte Rus ordusu Kiev'in kapısına dayanmış durumda. Ukrayna'nın savunma hattı kırılırsa ne olacak, bu merak ediliyor. Bu gecenin kısmen rahat geçeceğini söyleyebiliriz. Gece itibarıyla Ukrayna güvenlik güçlerinin bu noktada daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

22.13 Klitschko, Rus ordusunun Kiev'deki termik santrali imha ettiğini duyurdu.

22.05 Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, kısa süre içerisinde elektrik santrali yakınlarında beş patlama yaşandığını duyurdu.

21.10 Ukrayna’nın Çernigov şehrindeki Ukrayna istihbarat binası bombalanırken, bina saldırı sonrası alev aldı. Ukrayna’nın Çernigov şehrinde bulunan Ukrayna İstihbarat Servisi’ne ait binaya 2 adet bomba düştü. Saldırı sonra istihbarat binasında yangın çıktı.

21.08 AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yaptırım listesine alındığını ve Avrupa'daki mal varlıklarının dondurulacağını açıkladı.

21.05 Euroleague, Rusya'da oynanması planlanan tüm karşılaşmaların geçici olarak Rusya dışındaki yerlerde yapılacağını açıkladı.

20.25 Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada 'Rusya'nın Ukrayna'ya saldırma kararı korkunç bir stratejik hatadır' ifadeleri yer aldı. Açıklamada, "Güçlü ve muteber bir caydırıcılığı sağlamak üzere gerekli tüm konuşlandırmaları yapacağız." denildi. NATO Zirvesi bildirisinde "Ukrayna'nın demokratik yollarla seçilmiş devlet başkanı, parlamentosu ve hükümeti ile vatanlarını savunan cesur Ukrayna halkının yanındayız." ifadeleri yer aldı.

19.47 Rusya, Facebook'a erişimi 'kısmen kısıtladığını' söyledi.

19.31 Çekya havaalanlarını Rus uçaklarına kapattı.

19.30 Ukrayna'yı işgal eden Rusya, Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çıkarıldı.

19.05 Rusya Odessa açığında iki gemiyi vurdu. Gemilerden birinin Panama bayraklı olduğu belirtildi.

18.25 Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna lideri Zelenski'nin 'Ülkesinin tarafsızlığı konusunda görüşmeye hazır olduğunu' söylemesinin ardından müzakere düzenlemeyi kabul ettiğini duyurdu. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre; Putin, Belarus lideri Lukaşanko'yu arayarak Minsk görüşmelerini organize etmesini istedi. Ancak Kiev Yönetimi, görüşmelerin Minsk yerine Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılmasını isteyince iki ülke arasındaki iletişim koptu. Kremlin açıklamasında, Ukrayna'nın yerleşim bölgelerine füze sistemleri konuşlandırdığı öne sürüldü ve "böylesi hamlelerin çok tehlikeli olacağı" vurgulandı.

18.07 İtalya Dışişleri Bakanlığı: Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliği askıya alındı.

17.58 Rusya Devlet Başkanı Putin, Güvenlik Konseyi'nde Rusya-Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Putin, Ukrayna ordusuna seslenerek darbe çağrısında bulundu.

17.48 Rusya Devlet Başkanı Putin, Güvenlik Konseyi'nde Rusya-Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Putin "Şehirlerin merkez kısımlarına Kiev de dahil olmak üzere mevcudiyet sağladığını görüyoruz. Sivillerin olduğu bölgelere saldırılmasını istiyorlar. ABD uzmanlarının eşliğinde yapıldığını biliyoruz. Kadınlarınızı çocuklarınızı insan kalkanı olarak kullanmalarına izin vermeyin.Yabancı danışmanlardan, ABD'li danışmanlardan herhalde bilgi alıyorlar. Şunu söylemek istiyorum; kendinizi koruyun ve elinize alın hakimiyeti. Sizlerle bence iyi anlaşırız ama bu uyuşturucu bağımlısı insanlar ve neonazilerle, sizleri çevreleyen o pisliklerle tabi ki anlaşamayacağız.  Askerlerimiz profesyonel şekilde görevlerini yapıyorlar. Kahramanlar. Çok önemli bir güvenlik görevi başındalar." dedi.

17.30 NATO Zirvesinde liderler, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi ve son gelişmeleri ele alıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantının basına açık kısmında yaptığı açıklamada "Rusya'nın saldırılarını en güçlü ifadeler ile kınıyoruz. Rusya'ya derhal askeri eylemlerini durdurma çağrısı yapıyoruz. Ukrayna'nın yanındayız. Ukrayna'nın kendini savunma hakkını savunuyoruz." dedi. 

17.11 Büyükelçi Bodnar: Bugün Rusya federasyonu sivillere ateş açtı. Birçok sivil insanımız hayatını kaybetti. Birkaç füze anaokuluna isabet etti. Ölenler arasında çok sayıda çocuk var.

17.10 Zaharova: Ukrayna'dan diplomatik ilişkilerin kesilmesiyle ilgili nota aldık

16.15 Paris'teki Rusya Büyükelçiliği, Kiev güçlerinin Donbas'taki 'insanlığa karşı suç ve savaş suçlarına' ilişkin kanıtları Fransa Dışişleri Bakanlığı'na teslim ettiğini söyledi.

16.00 Financial Times'ın haberine göre AB, Rusya'ya yönelik üçüncü tur yaptırımların bir parçası olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve dışişleri bakanı Sergei Lavrov'un mal varlıklarını dondurmaya hazırlanıyor.

Dışişleri bakanları, Rus bankaları ve endüstrisine karşı bir dizi önlemle birlikte yaptırım paketini bu öğleden sonra onaylamayı planlıyorlar.

16.01 AB'den Putin ve Lavrov'a yaptırım : Mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi.

15.58 Kremlin: Rusya, Ukrayna ile görüşmeler için Minsk'e heyet göndermeye hazır.

15.33 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in batıdan kuşatıldığını açıkladı. Açıklamada, hava indirme birliklerinin Gostomel hava üssündeki unsurlarla birleştiği bildirildiş.

15.28 Zelenskiy, Twitter hesabından İsveç'in askeri ve teknik destekte bulunduğunu açıkladı.

15.03 Rusya Devlet Başkanı Putin 'Ukrayna ile müzakereye hazırız' mesajı verdi. Putin 'Rusya üst düzey müzakereye hazır' dedi. 

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

14.28 Ukrayna lideri Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin'i 'müzakere masasına' çağırdı. Putin'e seslenen Zelenski 'Ölümleri durdurmak için müzakere masasına oturalım' dedi.

14.43 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Çernobil nükleer santralini 'teröristlerden korumak için' ellerinde tuttuğunu öne sürdü. Çernobil, başkent Kiev'in yaklaşık 130 km kuzeyinde yer alıyor. Bölge, işgalci güçlerin başkente girmesine olanak tanıyabilir.

14:20 Almanya eski Başbakanı Merkel, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik saldırıyı büyük bir endişe ile izlediğini belirtti ve saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı.

14.00 Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rusya'ya yaptırımların hiçbir zaman sorunların çözümünde temel ve etkili bir yol olmadığının altını çizdi.

13.45 Ukrayna'nın batısında yer alan Lviv şehrinde hava saldırısı uyarısını veren siren sesleri duyuldu. Rus tankları Başkentin merkezine doğru ilerlerken, halk sığınaklara doğru kaçıyor.

13.36 Ukrayna'nın Nova Kahovka şehrindeki bir güvenlik kamerası görüntüsü: Dakikalar önce tank geçişlerinin kaydedildiği kameralar, Rus askerleri tarafından böyle kapatıldı. Görüntünün engellenmesi için açısı değiştirilip aşağıya doğru çevrilen kameralarda Rus askerleri de yaya olarak kayda yansıdı.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

13.35 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Kimse Ukrayna’yı işgal etmeyi planlamıyor” dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

SON DAKİKA: Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, ülkesindeki son gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bazı sabotajcıların kente girerek panik yaratmak istediğini söyleyen Büyükelçi Bodnar, "Bugün hepinize iletmek isterim ki Ukrayna kendini savunuyor. Ukrayna'daki tüm büyük şehirler Rusya'nın çabalarına rağmen yine de Ukrayna'nın kontrolü altında. Sabotaj gruplarının Ukrayna şehirlerine girişimi etkisiz kılınıyor. Hostomel Havalimanı'nın güçlü savunması sayesinde Rus askerleri oraya iniş yapamadı. Rus ordusu tarafından işgal edilen bazı yerler işgalden kurtarıldı ve Rus askerleri ciddi kayıp verdi. Yüzlerce işgalci yok edildi" ifadelerini kullandı.

Komşu ülkelerden yardım alınmaya başladığının altını çizen Büyükelçi, "Ukrayna'nın yönetimi Kiev'de yönetimine devam ediyor. Putin'in planları şimdiden suya düştü. Saldırı güçleri gitgide zayıflıyor. Ukrayna'nın doğusundaki cephe harici hiçbir ilerleme yapamadılar," dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Dün, Rusya Devlet Başkanı Putin'in orduya verdiği emir ile başlayan Ukrayna'daki askeri operasyonun ikinci gününde de bölgeden çatışma haberleri geliyor.

12.23 Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz, mayıs ayında oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi finalini de etkiledi. St. Petersburg'da oynanması planlanan finalin, Fransa'da oynanacağı öğrenildi.

12.16 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya ile Ukrayna ordusunun Kiev’e 80 kilometre mesafede bulunan İvankov şehrinde çatışma halinde olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, Rus askerlerinin kuzeyden Belarus tarafından İvankov’a gelerek burada Ukrayna ordusu ile çatışmalara girdiği aktarıldı. Ukrayna ordusunun, Rus askerlerinin İvankov’u geçip Kiev’e gelmemesi için bölgedeki köprüleri imha ettiği de öğrenildi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Ukrayna’nın başkenti Kiev'de hava saldırısı sirenleri tekrar çalıyor. Harkiv şehrine ise 3 roket düştüğü bildirildi.

SON DAKİKA: Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, yaptığı açıklamada ülkesinin, Batı'nın Rusya'yı hedef alan yaptırımlarına ortak olmayacağını duyurdu.

12.07 Harkiv'de bomba sesleri duyuldu. Rus saldırısının devam ettiği bölgeden yayın yapan CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu ' Şu binanın arkasından geldi o sesler. Çok yakından geldi. Saldırı devam ediyor. Savaş uçakları tepemizde. Bir ses daha geldi. Bombardıman devam ediyor. 10'dan fazla atış gerçekleştirildi. İnsanlar pencerelerde' dedi.

11.49 Rusya, yaptırımlara yanıt olarak İngiliz uçaklarının Rus hava sahasına gitmesini yasakladı.

11.43 Ukrayna ordusunun 'Ruslar ile Kiev'in dışında çarpışıyoruz' açıklamasından sonra Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Rus tanklarının başkent Kiev'e saldırı başlatmasını beklediklerini belirtti.

11:09 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna lideri Zelenski ile yaptığı görüşmede Ukrayna'ya daha çok destek sözü verdi.

11:04 Rus Ordusu Kiev'e ilerliyor. Bölgeden son gelen görüntülerde üstünde 'Z' işareti olan askeri araçlar görülüyor.

10:54 AFP Kiev'in kuzey bölgesinde çatışmalar yaşandığını duyurdu

10:46 Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın ardından Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, “Fransa’nın, Ukrayna’ya silah gönderip görmeyeceğine yakında karar verilecek” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise Putin'in 'Ukrayna'yı 'uluslar haritasından çıkarmak' istediğini söyledi

10:26 Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Rus askerlerinin Ukrayna ordusuna ait bazı araçları ele geçirdiğini ve Kiev’e doğru hareket ettiğini söyledi.

10.18 Ukrayna ordusu, başkent Kiev dışında Rus güçleriyle savaştığını söyledi.

10.08 İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını 'barbarca' ve 'haksız' olarak nitelendirdi ve ülkesinin Kiev'e verdiği desteği yineledi.

10.04 Fransa Savunma Bakanı, 'Avrupa'da kimsenin Rusya ile savaşa girme gibi bir isteği yok' dedi.

9.55 Associated Press'in haberine göre, ABD savunma bakanı Lloyd Austin, milletvekillerine bir telefon görüşmesinde Belarus'tan giren Rus mekanize kuvvetlerinin Kiev'den yaklaşık 32 km uzaklıkta olduğunu söyledi. Görüşmenin TSİ 02.30'da yapıldığı belirtiliyor.

ZELENSKİY: SİVİLLER HEDEF ALINIYOR

08.51 Ukrayna lideri Zelenskiy, 'Er ya da geç Rusya bizimle konuşmak zorunda kalacak, düşmanlıkları nasıl sonlandıracağımızı ve bu işgali nasıl durduracağımızı bize söylemek zorunda kalacak, konuşma ne kadar erken başlarsa kayıp o kadar az olacaktır' dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Zelenskiy, 'Sivil yerleşim alanlarının hedef olmadığını söylüyorlar. Bu koca bir yalan. Dün olduğu gibi bugün de askeri ve sivil hedefler Rusya bombardımanı altında. Bu saldırıların amacı Ukrayna halkına baskı kurmaktır. Düşman hava kuvvetleri Kiev’in yerleşim yerlerinde geziyor. Bombardımanlar ve sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılar 1941 yılını anımsatıyor' ifadelerini kullandı.

Ulusa sesleniş konuşmasında Rus halkına da Rusça seslenen Zelenskiy, 'Sayın Rusya halkı biraz önce, bu gece kahramanlar şehri Kiev’de sivil yerleşim yerlerinin bombalandığını söyledim. Bu olaylar 1941 yılını hatırlatıyor. Protestoya çıkanlara sesleniyorum. Biz sizi görüyoruz. Bu bizi duyduğunuz ve bize inandığınız anlamına gelir. Bizim için ve savaşa karşı mücadele edin. Yaşasın Ukrayna halkı, yaşasın ordu, yaşasın Ukrayna' ifadelerini kullandı.

08.33 Ukrayna ordusu, Sumi kentinde Rus birlikleriyle çıkan çatışmanın görüntülerini yayımladı. Ukrayna ordusu tarafından kuzeydoğudaki Sumi kentinde Ukrayna ordusu ile Rus birlikleri arasında çıkan çatışmanın görüntülerini paylaşıldı.

08.27 Ukrayna: Zaporijya'daki sınır birliklerine roket atıldı

Ukrayna sınır birlikleri, güney doğudaki Zaporijya bölgesine Rus güçler tarafından yerel saatle 04.25'te roketlerle saldırıldığını söyledi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Yetkililer, saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu söylüyor.

8.24 Ukrayna cumhurbaşkanı Zelenski, Cuma sabahı erken saatlerde ulusal bir konuşmada Rus füze saldırılarına ilişkin çok sayıda raporu doğruladı,

08.15 ABD, Ukrayna'daki vatandaşları için yeni bir uyarı yayınladı. ABD'nin Kiev büyükelçiliği yaptığı açıklamada, 'Ukrayna'daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel kara ulaşım seçeneklerini kullanarak bunu yapmak güvenliyse derhal ayrılmalıdır' denildi.

07.57 Kiev'in Rus roketlerinin hedefi olduğunu belirten Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, ''Başkentimiz en son 1941'de Nazi Almanyası tarafından saldırıya uğradığında böyle bir şey yaşadı' dedi.

LVIV'DE SİREN SESLERİ

07.52 Ukrayna'nın batısındaki Lviv bombalanıyor. Kentte siren sesleri duyuluyor.

07.45: Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna’nın başkenti Kiev güne ağır bombardıman saldırılarıyla uyandı.

06.30: Ukrayna makamlarından gelen iddiaya göre, Rus uçağı Kiev üzerinde vuruldu.

06.47 Ukrayna İçişleri Bakanlığı Kiev'in üzerinde Rus uçağı vurulduğunu duyurdu. Uçaktan düşen enkazın çarpması sonucu iki konut binasının yandığı yönünde Haberler geliyor.

Yerel haberler, başkentte sivillerin yaşadığı dokuz katlı bir binanın da yandığını söylüyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko'nun olayda en az üç kişinin yaralandığı yönündeki ifadeleri de haberlerde yer alıyor.

05.30: Ukrayna'nın başkenti Kiev'de patlama sesleri duyuldu.

04.41: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Macron ortak açıklama yaptı. Macron, "Bu savaş ortamında bu toplantıyı yapıyoruz. Diplomasiye şans tanıyarak hareket etmeye çalıştık.  Putin'in seçimi Avrupa tarihini sarsmaya çalışmaktır. Rusya'nın da imzalamış olduğu sözleşmelere aykırı bir durumdur. Bizim birliğimizi gerekli görüşmeleri gerçekleştirip diplomasiye şans tanımaya çalıştık. Müttefiklerimizin yanında yer alacağız. Siber saldırılara karşı ve dezenformasyon ile ilgili önlemlerimizi aldık. Avrupa topraklarına bir saldırı oldu. Avrupa'nın sadece tüketici pazarı olmadığını bir birlik olduğunu göstermiş olduk. Teknolojik egemenlikten de bahsediyoruz" dedi.

04.40: Rus ordusunun Ukrayna'ya saldırıları aralıksız devam ederken, Ukrayna'nın Sumi kentinde çatışmaların şiddeti zirveye ulaştı.

03.23: ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Rusya'nın tüm bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 80'ini hedef alan ekonomik ve finansal yaptırımlar getirerek, Rus mali sisteminin temel altyapısını hedef alan kapsamlı ekonomik önlemleri uygulamaya koyduğunu duyurdu.

02.46: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus "Sabotaj Grupları'nın" ülkenin başkenti Kiev'e sızdığını açıkladı.

02.00: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna yönelik saldırılarının ilk gününde 137 kişinin hayatını kaybettiğini, 300’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

01.46: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Daleep Singh açıklamalarda" Zaman içinde Rusya'nın gaz ve petrol dışında ekonomisini çeşitlendirmesi kısıtlanmış olacak." dedi.SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

01.24 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ülkede genel seferberlik ilan edildiğini duyurdu.

00.56 ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey savunma yetkilisi, Rusya'nın Ukrayna’ya "160'tan fazla füze" fırlattığını açıkladı.

00.36 Ukrayna'nın batısında Polonya sınırında yer alan Lviv kentinin Gümrük Başkanı Daniil Menshikov yaptığı açıklamada, ülkede ilan edilen sıkıyönetim kurallarını hatırlatarak, “Sıkıyönetim nedeniyle 18-60 yaş arası erkeklerin ülkemiz dışına çıkmasına izin verilmeyecektir. Lütfen panik yapmayın ve izinsiz sınırları geçmeyin” dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

00.22  Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından ABD’nin Almanya’ya 7 bin asker göndereceği bildirildi. Rusya’nın Ukrayna’da ilerleyişi devam ederken, ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı üzerine, 7 bin ek askeri Almanya'ya konuşlandıracaklarını açıkladı.

00.15 Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ukrayna’da yaşayan veya bulunan değerli vatandaşlarımız, Mevcut aşamada evlerinizde veya güvenli bir yerde kalmanızı, seyahatten kaçınmanızı ve tahliye operasyonu gerçekleştiğinde irtibata geçmek üzere, kendinizin ve beraberinizdeki birinci derece yakınlarınızın (eş, çocuk) isim ve kimlik bilgilerini, bulunduğunuz şehri ve size ulaşabileceğimiz bir irtibat numarasını acilen aşağıdaki adrese e-posta ya da cep telefonuna whatsapp veya sms mesajı olarak iletmenizi rica ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

23.50  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından ardında telefonda görüştü. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile telefonda görüştü. Görüşmeye dair Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Fransız tarafının inisiyatifiyle düzenlenen Putin ve Macron arasındaki telefon görüşmesi sırasında, Ukrayna çevresindeki durum hakkında ciddi ve açık bir görüş alışverişi yapıldı” denildi.

23.35 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Karadeniz'de seyir yapacak Türk bayraklı gemilerin ISPS Kod Güvenlik Seviyesinin 2’ye çıkartıldığını açıkladı.

23.30 Ukrayna güçlerinin Hostomel Havaalanı'nın kontrolünü yeniden sağladığı bildiriliyor.

23.29 Ukrayna’nın kuzeyinde Rus sınırına yakın bölgede çatışmalar sürüyor. Kharkiv kenti yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle yoğun bir ışığın gökyüzüne yayıldığı güvenlik kamerasına yansıdı.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

23.28 İran Cumhurbaşkanı Reisi, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "NATO'nun doğuya genişlemesi bağımsız ülkelerin istikrar ve güvenliğini tehdit ediyor. Bu endişe verici" dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

23.15 AB liderleri Rusya'nın finans, enerji ve ulaşım sektörlerini yaptırım konusunda mutabakata vardı. AB ülkeleri ayrıca ithalat kontrolleri uygulayacak ve daha fazla Rus vatandaşını yaptırım listesine dahil edecek.

23.00 ABD yönetimi, Rusya'nın Amerikalı diplomatı sınır dışı etmesine karşılık Rusya'nın Washington Büyükelçiliği Müsteşarı'nı sınır dışı etme kararı aldı.
 
22.58 Ukrayna'dan yapılan açıklamada "Rusya'nın saldırılarında bugün 57 kişi öldü 169 kişi de yaralandı." denildi. 

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

22.40 Birleşmiş Milletler Göç Ajansı Sözcüsü Matthew Saltmarsh, Ukrayna için ciddi bir yerinden edilme durumu olduğunu açıkladı. Saltmarsh, şiddetten kaçan 100 bini aşkının kişinin Ukrayna içinde yer değiştirdiğini açıkladı.

22.16 ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Almanya'ya 7 bin ek asker gönderileceğini belirtti.

JOE BİDEN: PUTİN SAVAŞI SEÇTİ 

21.46 ABD Başkanı Joe Biden, yapmış olduğu açıklamada "Haftalardır söyledik, bu planlanmış bir saldırıdır. Putin ve ülkesi sonuçlarına katlanacak. Putin saldırgandır, savaşı seçti." dedi. 

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

ABD Başkanı Biden, konuşmasına ABD ve ABD istihbaratının haftalarca Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı düzenleyeceğini söylediğini hatırlatarak başladı. Biden, "Haftalardır bunun olacağı konusunda uyarıda bulunuyorduk ve şimdi büyük ölçüde tahmin ettiğimiz gibi gelişiyor. Putin saldırgandır. Putin bu savaşı seçti ve şimdi sonuçlarına kendisi ve ülkesi katlanacak. Bugün ek yaptırımlara ve yeni sınırlamalara izin verdim. Bu, Rus ekonomisine hem hızlıca hem de zamanla ciddi maliyetler getirecektir. Bu yaptırımları Rusya üzerinde uzun vadeli bir etkiyi en üst düzeye çıkarmak için tasarladık. G7 liderleriyle görüştüm ve onlarla anlaştık. Rusya'nın dolar, euro, pound ve yen üzerinden işlem yapmasını engelleyeceğiz" dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

DÖRT RUS BANKASINA YAPTIRIM

Biden, toplam varlıkları 1 trilyon dolar olan dört büyük Rus bankasına ve Kremlin’e yakın olan kişilere yaptırım uygulanacağını ifade ederek, "Rusya'da dört büyük bankaya yaptırım uygulayacağız. Bu bankalar 1 trilyon dolarlık varlığa sahipler. Amerika'da sahip oldukları her varlık dondurulacak. Söz verdiğimiz gibi, Rus seçkinlerinin ve aile üyelerinin isimlerini de yaptırım listesine ekliyoruz. Bunlar Kremlin politikalarından kişisel olarak kazanç sağlayan insanlar ve bu acıyı paylaşmaları gerekiyor" diye konuştu.

"BU SALDIRI CEVAPSIZ KALAMAZDI"

ABD halkının da bu yaptırımlardan zor duruma düşeceğini vurgulayan Biden, "Bunun zor olacağını biliyorum. Amerikan halkının katlanacağı acıyı sınırlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu kritik bir zaman. Bu saldırganlık cevapsız kalamazdı. Kalsaydı, Amerika için sonuçları çok daha kötü olurdu. Amerika zorbalara karşı durur. Özgürlük için ayaktayız. Biz buyuz" dedi. Öte yandan gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Biden, "Putin ile görüşme planım yok" ifadelerini kullandı.

21.33 Kanada Başbakan Justin Trudeau, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle 58 Rus kişi ve kuruluşa para cezası ve tüm ihracat izinlerinin durdurulmasını içeren yaptırım paketini duyurdu.

20.45 ABD Başkanı Joe Biden, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu sabah G7 ülkesi liderleriyle Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik haksız saldırısını görüşmek üzere buluştum ve Rusya'yı sorumlu tutmak için yıkıcı yaptırım paketi ve diğer ekonomik tedbirleri alma konusunda hemfikir kaldık" ifadesini kullandı.

20.30 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Çernobil'in Rus güçlerince ele geçirildiğini açıkladı. Bu gelişmenin Avrupa güvenliği için bugün yaşanan en büyük tehlike olduğu ifade ediliyor.

20.10 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Parlamento'da yaptığı konuşmada, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar kapsamında Rus bankalarının Londra finansal siteminden çıkarılacağını açıkladı.

19.50 Rusya lideri Putin akşam saatlerinde Rusya'daki büyük şirketlerin ve işletmelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Putin burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz bir santim bile ileriye gitmedik. Şu anda yaşananlar zorunlu olarak alınması gereken önlemlerdi. Bize bu şekilde hareket etmekten başka bir yol bırakmadılar. Ülkemizin varlığına yönelik bir risk konusuydu. Yaptırımlara hazırlıklıydık. Burada söylenen bir şeye tepki vermek istiyorum. Rusya, 'Dünyanın ekonomik bir parçası olacak' dendi. Şu anda parçası olduğumuz bir sistemi yok etmeyeceğiz."

19.45 ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili Pentagon'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Dünya II. Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ulus devletten başka bir ulus devlete bunun gibi bir şey yapıldığını görmedi" ifadesini kullandı.

19.31 Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Kiev bölgesine bağlı Gostomel kentinde Ukraynalı kimliğine giren bir Rus sabotajcının gözaltına alındığını duyurdu. Gerashchenko, "Gostomel kentinde Kiev polisleri tarafından Ukraynalı kimliğine girmeye çalışan bir Rus sabotajcısı gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıs ilk ifadesinde, yakınlarda ailesinin yaşadığını söyledi. Şahsın üzerinde yapılan aramalarda kimlik doğrulaması yapılamadı. Güvenlik güçleri sabotajcının üzerinde saldırı planları ve özel cihazlar ele geçirdi" ifadelerini kullandı.

19.00 Kiev'de mahsur kalan devlet memuru Cengiz Özdemiroğlu, CNN Türk ekranlarında Ukrayna'da yaşananları aktardı. Özdemiroğlu, "Hem hava sahasının kapanması ve havaalanlarının bombalanması nedeniyle burada kaldık. Sirenle bize Haber veriyorlar, sığınağa iniyoruz. Şu an biraz daha sakin. Evinde sığınak olmayanlar metro istasyonlarına gidiyor." ifadelerini kullandı.

18.55 Ukrayna lideri Zelenski, Rusya'nın Kiev yakınlarındaki havaalanını ele geçirdiğini duyurdu.

18.03 Kiev Belediye Bakanı tarafından yapılan açıklamada şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi. 

17.52 ABD Başkanı Joe Biden, TSİ ile 20.00'de açıklama yapacak. 

17.45: Rusya, Donetsk’te hastaneyi vurdu. Yerel yetkililer “ilk belirlemelere göre 4 can kaybı var” dedi.

17.36: UEFA, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini 'şiddetle' kınadı.

17.18: Ukrayna Silahlı kuvvetler komutanı Valeriy Zaluzhny, Facebook'ta yayınlanan bir mesajda, 'Gostomel havaalanı için savaş devam ediyor' dedi.

17.13: Rus Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın Avrupa ve ABD yaptırımlarına 'kısasa kısas' yanıt vereceğini duyurdu.

17.09: Türk iş insanına ait kargo gemisi vuruldu. Marshall Adaları bayraklı gemide can kaybı ya da yaralı yok.

17.02: Ukrayna ordusu, Kiev yakınlarındaki hava üssü için savaşın sürdüğünü söyledi.

17.01: Rusya, Ukrayna'da 11 havaalanı da dahil olmak üzere 70'ten fazla askeri hedefi imha ettiğini duyurdu. Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna askeri helikopteri ve dört insansız hava aracının da düşürüldüğünü söyledi.

16.55: 'Şu anda Putin, Avrupa'yı 1939'dan bu yana en karanlık dönemine sokuyor' diyen Ukrayna Dışişleri Bakanı,'Geçmişteki hataları tekrarlamayın. Şimdi Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayın, Ukrayna'ya askeri ve mali destekle yardım edin. Birlikte Rus Saldırısını durdurabiliriz' dedi.

16.59: ABD basınına konuşan Beyaz Saray yetkilisi, Başkan Biden'in Ukrayna'daki son gelişmeleri görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi'ni Beyaz Saray'da topladığını söyledi.

16.49: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova'nın Ukrayna'da aldığı tedbirlerin Rus halkının güvenliğini sağlamak için tasarlandığını söyledi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

TSİ 6.00'da televizyona çıkıp işgal emrini veren Putin, saldırının başlamasından sonra ilk defa kameraların karşısına çıktı. Pakistan Başbakanı İmran Han'ı ağırlayan Putin, konuğu ile el sıkıştı.
'Diyaloğa daime hazırız' mesajı veren Lavrov, 'Uluslararası hukuka ve sorumluluğa dönüş için hala bir şans var' dedi.

16.45: Almanya Şansölye Yardımcısı 'Rusya'yı uluslararası piyasalardan büyük ölçüde kapatacak sert yaptırımlar uygulayacağız' dedi.

16.44: Ukrayna ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesindeki Vuhledar'da Rus havan mermisinin bir hastaneye isabet etmesi sonucu 4 kişinin öldüğünü ve 10 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaralılar arasında 6 doktorun olduğu belirtildi.

16.43: Rusya Savunma Bakanlığı Rus Su-25 jetinin pilotaj hatası nedeniyle düştüğünü duyurdu.

16.39: Ukrayna: Belarus'tan 4 balistik füze atıldı.

16.18 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kiev'in müttefiklerini Rusya ile ilişkilerini kesmeye çağırdı

16.10 Rusya, Moskova'nın finansal piyasayı yaptırımlardan ve diğer 'tehditlerden' korumaya hazır olduğunu söyledi

16.09 Ukrayna Büyükelçisi Bodnar 'Askeri kargo uçağımız düşürüldü, 10 askerimiz hayatını kaybetti' dedi.

16.06 Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Ukrayna'daki özel Operasyon savaşın başlangıcı değil, küresel savaşı durdurma girişimidir' denildi.

15.52 Belarus Savunma Bakanlığı, 'sabotaj gruplarının' olası sızmalarını önlemek için sınır savunmasını artırdığını duyurdu.

15.38 Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'Krizde Fransa Ukrayna'nın yanında' dedi. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasını 'Avrupa tarihinde dönüm noktası' olarak tanımlayan Macron, Rusya'ya yanıt verme sözü verdi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

"HESAP SORACAĞIZ"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Tüm çağrılara rağmen Rusya, diplomatik çözümden vazgeçmiş durumda. Şu anda Avrupa’da savaş var” dedi. Stoltenberg, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediklerini belirterek, Rusya'yı saldırıları "derhal" durdurmaya çağırdı.

100'den fazla jetin hazır bekletildiğini açıklayan Stoltenberg sözlerine şöyle devam etti:

"NATO tarihteki en büyük birlik. İttifakın üst düzey askeri komutanın talebi üzerine savunma planlarını etkinleştirmeye karar verdi. NATO hava sahası 100 savaş uçağı ile korunuyor. NATO görev güçleri ihtiyacı olan yerlerde konuşlanacak ve bu sayede gerekli önlemler alınacak. Kara, deniz ve havada zaten birliklerimizi güçlendirmişti

15.35 Ukrayna: Kiev yakınlarında 2 Rus helikopteri düşürüldü.

15.15 Ukrayna Devlet Acil Servisi: Ukrayna uçağı düşürüldü, 5 kişi hayatını kaybetti. Uçakta 14 personelin olduğu açıklandı.

15.13 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'NATO'nun Ukrayna'ya asker gönderme planı yok' dedi.

15.07 Rus güçleri Kiev bölgesinde.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

İNGİLTERE BAŞBAKANI, PUTİN'İ DİKTATÖR OLARAK NİTELEDİ

15.05 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 'Özgür, bağımsız bir Avrupa ülkesi kendi kaderini temin etmelidir. İngiltere de bu hakkın yanındadır' dedi.

'Rus askerlerine, ölecek Rus askerlerinin ailelerine sesleniyorum' diyen Johnson 'Utanç dolu bir yaşamdan, başınız önde gezmekten kaçının' ifadesini kullandı.

Rusya'nın Batı'dan 'büyük' ​​yeni yaptırımlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Johnson Putin'i 'diktatör' Ukrayna işgalini ise 'iğrenç ve barbarca bir girişim' olarak nitelendirdi.

14.03 Rus Sputnik'te yer alan habere göre, Ukrayna füze saldırısı Azak Denizi'ndeki 2 Rus sivil kargo gemisini vurdu. Ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor.

13.57 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine Cuma günü NATO zirvesi düzenlenecek. Zirve video konferans şeklinde gerçekleştirilecek.

13.47 NATO elçileri, Ukrayna ve Rusya yakınlarındaki doğu kanadında hava, kara ve deniz kuvvetlerini güçlendirmeyi kabul etti.

13.44 Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'mümkün olan en kısa sürede NATO zirvesi yapılsın' çağrısında bulundu.

13.30 Moldova, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini gerekçe göstererek hava sahasını kapattığını söyledi

13:25 Ukrayna ordusundan yeni açıklama: İkinci füze saldırısı başladı.

13.18 Moldova, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini gerekçe göstererek hava sahasını kapattığını söyledi.

13:15 Kiev'de yeni bir patlama sesi duyuldu. CNN Türk yayınına katılan iş insanı Egemen Coşkun, Kiev'de yaşanan patlamayı anlattı. Coşkun, "Çok yakındaydım, sıçradım. Arkadaşlarım hemen 'eve gel' diye mesaj attılar. Bu kadar yakından hiç bomba sesi gelmemişti. Bu yayından sonra bağlanamayacağım. İnsanlar marketlerde son alışverişlerini yapıp çıkıyorlar. Bankamatiklerde kuyruklar var, sabah 5'ten beri marketler doluydu. Marketler de boşalmış durumda, alacak bir ürün de kalmadı. Biz Kiev merkezdeyiz şu an, aldığımız ürünler 2-3 gün boyunca bize yeter diye düşünüyoruz. Yollarda trafik de var."

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

UKRAYNA LİDERİNDEN SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın saldırıya geçmesi sonucu "Ukrayna kuzeyden güneye saldırıya uğruyor. Şu anda silah dağıtıyoruz savunma için. Eli silah tutan her vatandaşa silah verilecek," ifadelerini kullanarak orduya katılım çağrısında bulundu.

ONLARCA KAYIP VAR

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, yaptığı basın açıklamasında Montrö anlaşmasının 19. maddesine atıfta bulunurak, boğazların Rus gemilerine kapatılmasına yönelik resmi talebi Türkiye'ye ilettiklerini açıkladı. 

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Bodnar, "Maalesef onlarca kayıp olduğuna dair haberler alıyoruz. Askerlerimiz kendi vatanları için hayatları feda ediyor." diyen Bodnar, tüm uluslararası toplumla iletişim halinde olduğunu ve 2 saat içerisinde buradaki Avrupa Birliği büyükelçileri ile bir görüşme yapacağını duyurdu.

MONTRÖ SÖZLEŞMESİ'NE GÖRE BOĞAZLAR'IN KONTROLÜ

1936'da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde kontrol Türkiye'ye ait. Sözleşme Türkiye'ye savaş gemilerinin geçişini düzenleme ve savaş halinde ya da tehdit durumunda yabancı savaş gemilerine Boğazlar'ı kapatma yetkisi veriyor.

19. MADDE

Savaş zamanında, Türkiye savaşan değilse, savaş gemileri 10. maddeden 18. maddeye kadar olan maddelerde belirtilen aynı koşullar içinde, Boğazlar'da tam bir geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) özgürlüğünden yararlanacaklardır.

12:59 İngiltere Başbakanı, Ukrayna'daki 'felaket' konusunda NATO liderlerinin acil toplantıya çağırdı

12.40 Ukrayna'daki bankalardan döviz çekme işlemlerine yasak getirilirken, vatandaşların ATM'lere akın etmesi üzerine günlük para çekme limiti 100 bin Grivna olarak belirlendi.

12.00 Polonya'da görgü tanıkları sirenlerin çalmaya başladığını anlattı. Polonya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'daki vatandaşlarının ülkeyi derhal terk etmesi gerektiğini söyledi.

11.52 Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock 'bu sabah yeni bir dünyaya uyandığımızı' söyleyerek, Putin'in uluslararası düzenin en temel kurallarını çiğnediğini ve diyalog tekliflerini reddettiğini belirtti.

11.50: Ukrayna askeri yetkilileri: 50 Rus askeri öldürüldü, ülkenin doğusunda 6 Rus uçağı imha edildi.

11.46 Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, doğu Ukrayna'da 50 Rus'un öldürüldüğü, altı tane uçağın da düşürüldüğü bildirildi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Ukrayna lideri Zelenskiy'nin, orduya ‘En büyük zararı işgalcilere verin’ çağrısında bulunduğu iddia edildi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, ülkesindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Hem sivil halktan,  hem de Rus ve Ukrayna ordusundan kayıplar olduğunu açıkladı. Bodnar, "Bugünü hiçbir zaman unutmayın, 24 Şubatta dünya gerçekten değişti... Hepimiz şu an savaş içindeyiz," ifadelerini kullandı.

Kiev, ülkenin doğusunda 50 Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Rusya Federal Havacılık Ajansı, 24 Şubat'tan 2 Mart'a kadar Rusya'nın güneyindeki 12 havaalanını uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkenin doğusunda bir Rus savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.  Açıklamada, Rusya'nın SU-24 model bir savaş jetinin düşürüldüğü duyuruldu. Ukrayna Savunma Bakanlığı dakikalar içinde açıklamasını güncelledi, "5 Rus uçağı ve 1 helikopteri vurduk." dedi.

Batıdaki Lviv şehrinde ise siren sesleri duyulduğu aktarıldı.

RUSYA'DAN YALANLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, "Yabancı medya kuruluşları tarafından Ukrayna topraklarına Rus uçağı düştüğü yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır" açıklamasını yaptı.

10.32: Ukrayna Rus saldırısında en az 8 can kaybı yaşandığını duyurdu. Saldırılarda 9 kişinin de yaralandığı belirtildi.

09.48: Belarus lideri Lukaşenko, ordu kurmaylarıyla olağanüstü toplantı düzenledi

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN UKRAYNA AÇIKLAMASI

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen Rusya'yı "askerlerinizi Ukrayna'dan çekin" diyerek uyardı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise "Rusya eşi benzeri görülmemiş bir izolasyonla karşı karşıya kalacak" açıklamalarını yaparak Rus lider Putin'i saldırıları durdurmaya çağırdı. Borrell, "Hiçbir yıkım ya da şiddet siyasi kazanç için kullanılamaz," diyerek birlik içinde karşılık verileceğini söyledi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

09.46 Ukrayna'daki ayrılıkçı Luhanks yönetimi, Ukrayna'ya karşı saldırı başlattıklarını duyurdu.

09.44 Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı 'Bombardımanlar Ukrayna geneline yayılmış durumda, Kiev Bölgesi'nde 1 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı' dedi.

09.40 Rusya Federal Havacılık Ajansı, 24 Şubat'tan 2 Mart'a kadar Rusya'nın güneyindeki Rostov, Krasnodar, Anapa, Gelencik, Elista, Stavropol, Belgorod, Bryansk, Orel, Kursk, Voronej, Simferopol havaalanlarının uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

09.20 Polonya, NATO Antlaşması'nın 4. maddesi kapsamında istişareler için başvuruda bulundu.

09.19 Ukrayna Parlamentosu Sıkıyönetim Bildirgesi'ni oyladı.

09.18 Ukrayna lideri Zelenski, dünyanın 'Rusya'yı barışa zorlaması gerektiğini' söyledi. ABD, AB, İngiltere, Almanya ve Polonya liderleriyle görüşen Zelenski, 'Putin karşıtı bir koalisyon kuruyoruz' dedi.

RUSYA HANGİ NOKTALARI VURDU? İŞTE UKRAYNA SALDIRI HARİTASI

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

Putin, 'Dış güçlere seslenmek istiyorum. Kim Rusya'ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecek' dedi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı 'Rus işgali başladı' dedi. Putin'in açıklamalarından hemen sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev ve doğu liman kenti Mariupol'da patlamalar meydana geldi.

 

 

09.16 Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Luhansk’ta Melovoe ve Gorodişe köylerinin Rus askeri birlikleri tarafından ele geçirildiğini açıkladı.

09.09 Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna hava savunma sistemlerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

09.04 Rusya, Ukrayna'nın Rus uçaklarını düşürdüğü iddiasını yalanladı

08.48 Ukrayna, ülkenin doğusunda Rusya'ya ait 5 uçağı ve 1 helikopteri düşürüldüğünü duyurdu.

KİEV'DE BOMBA SESLERİ

Kiev'de bomba sesleri duyulmaya başlandı, halk bulunduğu bölgeleri terk ediyor.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

08.44: ABD Dışişleri Bakanı, Pentagon Başkanı NATO Genel Sekreteri ile Ukrayna'yı görüştü.

08.42: Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

08.41: Ukrayna lideri Zelenskiy, 'Mümkünse lütfen evde kalın. Çalışıyoruz. Ordu çalışıyor, Ukrayna'nın tüm güvenlik ve savunma sektörü çalışıyor. Ben, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi ve Bakanlar Kurulu, Bakanlar sizinle sürekli temas halinde olacak. Yakında tekrar temasa geçeceğim. Panik yapmayın, güçlüyüz, her şeye hazırız, herkesi yeneceğiz' dedi.

08.29: Ukrayna, ülkenin Rusya ve Belarus sınırı boyunca saldırı altında olduğunu duyurdu. Açıklamada 'Sınır birliklerimize top, ağır ekipmanlar ve hafif silahlarla saldırıldı' denildi.

08.11: NATO büyükelçileri Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı hakkında acil toplantı yapacak. Toplantının ardından TSİ 14.30'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in açıklama yapması bekleniyor.

07.58: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 'Ordu Ukrayna'yı savunmak için elinden gelen her şeyi yapacak' dedi.

08.00: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna askeri altyapısını hassas silahlarla hedef aldığını söyledi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin askeri altyapısı, hava savunma tesisleri, askeri havaalanları ve havacılığı yüksek hassasiyetli silahlarla devre dışı bırakılıyor.'

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

İşte bölgeden dakika dakika gelişmeler...

07.08:  'Mevcut şartlarda çağrımı değiştiriyorum Başkan Putin insanlık adına askerlerinizi geri çekin. İnsanlık adına lütfen Avrupa'da yüzyılın en büyük savaşını başlatmayın. Bu hem Ukrayna için hem Rusya için trajik olur ve şu anda öneremeyeceğimiz bir etkiye yol açar. Bu savaş acilen durmalı hemen' dedi.

07.02: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, 'Putin, Ukrayna'ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Ukrayna kentlerine saldırılar sürüyor' dedi.

07.01: Rusya BM Büyükelçisi Vassily Nebizia 'Savaş suçları için araf yoktur direkt cehenneme giderler. Burada Ukrayna halkına karşı saldırmıyoruz, Kiev'deki cunta rejimine karşıyız biz' dedi. 

06.58: Rusya'nın bölgede başlattığı operasyonu 'pervasız ve sebepsiz saldırı' olarak tanımlayan NATO, Rusya'yı kınadı.

06.53: ABD'nin BM Temsilcisi, 'Putin bu konseyin sorumlulukları ile alay etti bu bir acil durumdur hemen harekete geçmemiz gerekiyor' dedi.

'Müttefiklerimiz ile buna karşılık vereceğiz' diyen temsilci bunun etkili bir karşılık olacağını belirtti ve 'Tüm dünya Rusya'ya hesap soracak' dedi.

06.44: Ukrayna'da bulunan CNN Muhabiri Mücahit Topçu, sadece Donbas'tan ateş sesleri gelmediğini belirtti.

Pek çok şehirden patlama sesleri geldiğini belirten Topçu, 'Donbas'ın batısındaki Kramatorsk bölgesinden saldırı haberleri geliyor' dedi ve 'O bölge önemli zira Donbas bölgesinde yaşayan sivillerin çıkış noktası olarak dikkat çekiyor' dedi.

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

KİEV'DE PATLAMALAR MEYDANA GELDİ

06.34: Putin'in açıklamalarından hemen sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev ve doğu liman kenti Mariupol'da patlamalar meydana geldi.

Her iki şehirdeki AFP muhabirleri güçlü patlamalar duydu ve Mariupol'da, cephe hattına ve Rusya sınırına yakın, sakinler şehrin doğu banliyölerinde topçu sesleri duyduklarını bildirdi.

06.29: ABD Başkanı Biden, Putin'in saldırı emri sonrası yaptığı ilk açıklamada 'Rusya'nın karşı karşıya kalacağı sonuçlar konusunda bugün Amerikalılara sesleneceğim. Rusya'nın eylemlerine güçlü ve birlikte yanıt vermeyi sağlamak için NATO ve müttefiklerimiz ile koordinasyon içindeyiz. Dünyanın duaları Ukrayna ile birlikte' dedi.

06.00:Rusya-Ukrayna krizinde Son Dakika gelişmesi... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbas'a askeri Operasyon kararı aldı.

Putin Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu ve Ukrayna askerlerini silahlarını bırakmaya çağırdı.

TSİ sabah 6'da konuşan Putin, 'askeri operasyon kararı aldım' dedi ve müdahale eden herkese karşı misilleme sözü verdi.

'DIŞ GÜÇLERE SESLENMEK İSTİYORUM, DERHAL KARŞILIK VERİLECEK'

Putin, Dış güçlere seslenmek istiyorum. Kim Rusya'ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecek" dedi.

Rusya'nın NATO'nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimlerinin boşa çıkarıldığını belirten Putin, 'İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız' dedi.

Putin, 'ABD ve müttefikleri 'Rusya'yı çevreleme' yönünde bir politikaya sahip.  Ancak bizim için bu, Rusya'nın varlığına yönelik ciddi bir tehdit' ifadelerini kullandı.

Donbass'taki Ukrayna silahlı güçlerine seslenen Putin şu ifadeleri kullandı;

'Yoldaşlar! Babalarınız ve dedeleriniz ortak anavatanımızı savunarak Nazilere karşı savaştı. Neo-Nazilerin gücü ele geçirmesinden memnun olduğunuzu düşünmüyorum. Silahlarınızı bırakın ve evlerinize dönün.'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Putin'in bu açıklamasından dakikalar önce Putin'e Ukrayna'ya saldırmaması için kişisel bir çağrıda bulunmuştu.

02:25 Rusya, Ukrayna sınırına yakın bölge boyunca hava trafiğini sivil uçuşlara kapattı.

01:55: Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski TSİ ile 01.50 sıralarında Telegram hesabından bir video yayımladı. Zelenski, bugün Rusya lideri Putin'i aradığını fakat ulaşamadığını ifade etti: "Bugün, Rusya Federasyonu Başkanı'yla telefon görüşmesi talebinde bulundum. Yanıt sessizlik. Fakat sessizlik Donbas'ta olmalı."

SON DAKİKA: Kiev güne silah sesiyle uyandı Sıcak bölgeden dakika dakika son gelişmeler

ZELENSKİ'DEN RUS HALKINA: SAVAŞA KARŞI ÇIKIN

Ukrayna'nın Rusya'ya tehdit oluşturmadığını ve oluşturmayacağını dile getiren Zelenski, Rusya'yla sıcak savaş da dahil hiçbir biçimde savaş istemediğini belirtti. Zelenski konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırıyı onayladığını öne sürerek, Rus halkına 'savaşa karşın çıkın' çağrısı yaptı. Ukrayna’nın savaş değil barış istediğini ifade eden Zelenskiy, “Kesin olarak bildiğimiz şey savaşa ihtiyacımız yok. Ama bize saldırılırsa ülkemizi, özgürlüğümüzü, hayatlarımızı elimizden almaya çalışırlarsa kendimizi savunuruz” şeklinde konuştu. Ukrayna sınırında yaklaşık 200 bin Rus askerinin bulunduğunu söyleyen Zelenski, Ukrayna'nın muhtelif formatlarda Rusya ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Zelenski konuşmasının Rusça yaptığı bölümünde ise şunları söyledi:

"Tüm Rus vatandaşlarına seslenmek istiyorum. Bir cumhurbaşkanı olarak değil. Rus vatandaşlarına bir Ukrayna vatandaşı olarak sesleniyorum. Aramızda 2 bin kilometre ortak sınır var. Ordunuz sınır boyunca dizilmiş. Yaklaşık 200 bin asker. Binlerce askeri araç var. Liderliğiniz başka bir ülkenin toprağına, daha ileri bir adım atmalarına yönelik onlara onay verdi. Bu adım Avrupa kıtasında büyük bir savaşın başlangıcı olabilir."

01:50 Fransa vatandaşlarına Ukrayna'yı gecikmeksizin terk etme çağrısında bulundu.

00:05 Pentagon Sözcüsü Kirby, Rusya'nın Ukrayna'yı istila etmesi halinde çok fazla kan akacağını açıkladı.

00:02 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden'ın Ukrayna'ya savaşmak için ABD askeri göndermemekte kararlı olduğunu açıkladı.

00:00 Kremlin, Donbas'taki Ukraynalı ayrılıkçıların Kiev Yönetimi'ne karşı Rusya'dan yardım istediğini açıkladı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber