Son dakika... Merkel'den Hanau'daki saldırıyla ilgili açıklama

Son dakika... Merkel'den Hanau'daki saldırıyla ilgili açıklama

Almanya Başbakanı Merkel, Hanau kentinde Türklere yönelik düzenlenen ırkçı saldırıya ilişkin "Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır. Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hanau kentinde 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Merkel, Hanau kentindeki şüphelinin ırkçılık ve aşırı sağcılığa bağlı hareket ettiğine dair birçok ipucu olduğunu ve yetkililerin cinayetlerin arka planını aydınlatmak için ellerinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.


Gazetecilere verdiği demeçte Merkel, "Şu anda failin aşırı sağcı, ırkçı, diğer dinden veya kökenden insanlara karşı nefret beslediğine dair birçok belirti var. Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir, bu zehir toplumda var ve çok fazla suçun da nedeni" dedi. 


Almanya'daki saldırı


Almanya'nın Hanau kentinde gece saatlerinde 2 kafeye düzenlenen silahlı saldırıda, aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti.


Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulundu.


Saldırgan Tobias R'nin, avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektup ile video bıraktığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS