Son dakika... Moskova'da Hafter-Sarrac görüşmesi: İşte dakika dakika yaşananlar

Video: Son dakika... Moskova'da Hafter-Sarrac görüşmesi: İşte dakika dakika yaşananlar

Libya’da barış ve istikrarın yeniden tesisine yönelik devam eden girişimler kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın görüşmeleri başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Libya Ulusal Mutabakat Hükümet lideri Sarrac ve Hafter'in bugün Moskova'da bir araya gelecekleri de belirtildi. İşte dakika dakika kritik günde yaşananlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta, Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak'ta yürürlüğe girmişti.


Libya’da barış ve istikrarın yeniden tesisine yönelik devam eden girişimler kapsamında ise bugün Moskova'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Savunma Bakanı Shoygu ile görüşmesi başladı.


11.15 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rus mevkidaşları ile Libya konulu toplantısı başladı.
 
11.17  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da barış ve istikrarın yeniden tesisine yönelik devam eden girişimler kapsamında Dışişleri Bakanı Sn Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Sn Hakan Fidan ile birlikte Moskova’da temaslarda bulunuyor." ifadeleri kullanıldı.
Fotoğraf: AA 


12.30 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da düzenlenen Libya konulu toplantısı kapsamında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa El Sarrac ile bir araya geldi. 


13.11 Rusya Genelkurmay Başkanlığı ayrıca İdlib'de sivillerin tahliyesi için 3 yeni kontrol noktası açıldığını da açıkladı.


15.06 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu, Libya'nın doğusundaki gayrı meşru silahlı güçlerin başındaki Halife Hafter'le Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS