Son dakika... Putin'den 'diyalog' mesajı: Rusya hazır

Son dakika... Putin'den 'diyalog' mesajı: Rusya hazır

Son dakika... Putin'den 'diyalog' mesajı: Rusya hazır

Gelen son dakika haberlerine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin nükleer silahsızlanma ve stratejik istikrar için diyaloğa hazır olduğunu açıkladı. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan da kritik bir açıklama geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10. St. Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu'na bir video mesaj gönderdi. Batılı ülkeleri hem eleştiren hem de ılımlı mesajlar veren Putin, Uluslararası St. Petersburg Ekonomi Forumu çerçevesinde uluslararası hukuk konusunun işlenmesinin önemine vurgu yaptı. Özellikle Batılı ülkelerin uluslararası hukuku terk ettiğini, hakimiyetlerini kaybetmemeye çalıştığını ve tek kutuplu bir dünya düzeni istediğini söyleyen Putin, "Bazı devletler dünya sahnesinde hakimiyet kaybına uğramaya hazır değil. Haksızca tek kutuplu dünya düzenini savunmaya devam ediyorlar. Küresel süreçleri kendi arzularına göre kontrol etmeye ve yönlendirmeye çalışıyorlar. Sadece kendi çıkarlarına uygun kararlar alan kapalı bloklar ve koalisyonlar oluşturma yolunda bir yol izliyorlar. İlk ülke ABD" ifadelerini kullandı.

Putin, "Uluslararası ilişkilerde diğer katılımcıların doğal hakları göz ardı edilmekte ve güvenliğin bölünmezliği temel ilkesi seçici olarak yorumlanmaktadır. Batı'nın egemen devletlere uyguladığı tek taraflı gayrimeşru yaptırımlar eşi benzeri görülmemiş boyutlara ulaştı" dedi.

"DİYALOĞA AÇIĞIZ"

Rusya'nın yapıcı olduğunu, stratejik istikrar ve silahsızlanma için diyaloğa açık olduğu dile getiren Putin, "Rusya'nın uluslararası ilişkilerdeki gündemi her zaman yapıcı olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bununla ilgilenen herkesle çok kutuplu ilişkiler geliştiriyoruz. BM, G20, BRICS, Şanghay İşbirliği Örgütü ve diğer kuruluşlarla iş birliğine özel önem gösteriyoruz. Rusya, stratejik istikrarın sağlanması, kitle imha silahlarının yayılmasını önleme politikasının sürdürülmesi ve silahların kontrolü alanındaki durumun iyileştirilmesi konularında diyaloğa açıktır. İklim krizi, yoksullukla mücadele, gıda ve enerji piyasalarında istikrarın sağlanması, uluslararası ticaret ve adil rekabet gibi hayati konularda güçlerimizi birleştirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"İNSANLIĞA KARŞI SUÇ"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan Rus lider Putin konuşmasında Ukrayna'yı "insanlığa karşı suç işlemekle' itham etti. Ukrayna'daki durumu da değerlendiren Putin, Kiev'e mesaj göndererek, "Tüm bu alanlar yeterli ve esnek yasal düzenlemeyi özenli ortak çalışmayı gerektirir ve o zaman halkları soykırımdan korumak için bugün Donbass'ta yaşananlar gibi krizler olmayacak, Kiev rejiminin eylemlerinin insanlığa karşı suçtan başka bir tanımı olmayacak. Aynı zamanda Rusya tüm halkların ve insanlığın kültürel ve medeniyet çeşitliliğinin korunmasının garanti altına alınacağı daha demokratik ve adil bir dünyanın oluşumu için çaba göstermeye devam edecektir" diye konuştu.

"İYİ NİYET JESTİ"

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaş ülkenin doğusunda yoğunlaşmış durumda.

Savaşın ilk gününden beri gündemden düşmeyen Yılan adası ise sayısız çatışmaya sahne oldu. Karadeniz'deki bu stratejik nokta için Rusya dikkat çeken bir adım attı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moskova, adadaki kuvvetlerini geri çektiğini duyurdu ve bunu 'iyi niyet jesti' olarak nitelendirdi.

Aynı açıklamada söz konusu adımın Kiev'in tarım ürünleri ihraç etmesine izin vermek için atıldığının altı çizildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'30 Haziran'da iyi niyet göstergesi olarak Rus silahlı kuvvetleri Yılan Adası'ndaki görevlerini tamamladı ve orada konuşlu bir garnizonu geri çekti.

Zelenskiy: Rusya'nın taktiği her şeyi yok etmek

Zelenskiy: Rusya'nın taktiği her şeyi yok etmek