Son dakika... Trump ile Kim 'silahsızlandırılmış bölgede' görüştü

Son dakika... Trump ile Kim 'silahsızlandırılmış bölgede' görüştü

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, ülkesinde temaslarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan "silahsızlandırılmış bölgede" Kim-Jong-un ile bir araya geleceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan saatler sonra Trump, silahsızlandırılmış bölgede Kim-Jong-un ile görüştü, ikili kameraların önüne geçip el sıkıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de bir araya gelen ABD Başkanı Trump'ın gündeminde Kuzey Kore lideri ile yapacağı olası görüşme vardı.


Dün yapılan açıklamada Trump, Kim ile "silahsızlandırılmış bölgede" görüşme önerisiyle ilgili bir soru üzerine, "Onların da buluşmayı istediğini anlıyorum. Hala detaylar üzerinde çalışıyoruz. Bana Kim Jong-un'un da görüşmeyi istediği söylendi. Ne olacağını göreceğiz; ben istiyorum, o da (görüşmeyi) çok istiyor." yanıtını vermişti.  


Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim-Jong-un'un da onayladığını ve Pazar günü 'silahsızlandırılmış bölge'de Trump ve Kim-Jong-un'un buluşacağını açıklamıştı. 


Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump görüşme öncesinde Paju'daki iki Kore'yi birbirinden ayıran silahsızlandırılmış bölgeyi de Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte ziyaret etti. Trump bölgeye dair Moon Jae-in ve askerlerden bilgi aldı. Bu kısa ziyaretten hemen sonra da Trump Kuzey Kore lideri ile görüştü ve el sıkıştı.


Sınırda yapılan görüşmede Trump, Kuzey Kore sınırını geçmiş sayıldı, böylece ülkeye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.


İkili bölgede 50 dakikalık bir görüşme gerçekleştirirken Trump Kuzey Kore ile nükleer görüşmelerin haftalar içerisinde yeniden başlayabileceğini ifade etti. Trump ayrıca Kim Jong-un'u ABD'ye davet ettiğini belirterek ilerleyen bir zamanda ziyaret edebileceğinin de sinyalini verdi.


Görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Trump "Kapsamlı bir anlaşma yapmayı dört gözle bekliyoruz. Bu harika, tarihi bir gündü" ifadelerini kullandı.


 Fotoğraf: Reuters


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS