Son dakika: Rusya'dan Türkiye'ye yapılacak S-400 sevkiyatıyla ilgili açıklama

  1. Dünya
Son dakika: Rusya'dan Türkiye'ye yapılacak S-400 sevkiyatıyla ilgili açıklama
Son dakika: Rusya'dan Türkiye'ye yapılacak S-400 sevkiyatıyla ilgili açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'ye S-400 füze sistemlerinin ilk teslimatını hızlandıracağız açıklamasında bulunurken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da 'Ne kadar erken alırsak o kadar iyi' yanıtını verdi.

Moskova'da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı'nın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Moskova'da ortak basın açıklaması düzenledi. 

İkili temaslar için Rusya'da bulunan Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Menbiç hakkında Washington'da gerçekleştireceği görüşmenin iptal edileceğini söyledi.

- (Rex Tillerson'ın görevden alınması) 19 Mart'ta yapacağımız görüşme Tillerson görevden ayrıldığı için ertelenebilir. ABD Dışişleri Bakanlığı nedeniyle bu toplantı olacak mı olmayacak mı arkadaşlarımız takip ediyor, onlardan cevap bekliyoruz, bugün yarın belli olur. Tillerson ile ilişkilerimizin kritik bir aşamaya geldiği bir noktada birlikte çalıştık, en zor şartlarda bile diyalogu sürdürdük, yeni bakan ile de aynı anlayışla çalışmak isteriz. Yeni bakan kim olursa olsun bize saygı duyması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor.
- S-400'leri ne kadar hızlı alırsak o kadar iyi.

- Suriye'nin doğusu olsun batısı olsun biz her yerde Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Zeytin Dalı operasyonunun amacı bu bölgedeki ülkemize tehdit oluşturan teröristleri etkisiz hale getirmektir. Gittiğimiz her yerde siivillere destek veriyoruz. Operasyonun amacı Suriye topraklarını işgal etmek değil.
- Rusya bizim ekonomik ve siyasi alandaki en önemli ortaklarımızdan, ilişkilerin istikrarlı geliştirilmesi öncelikli hedefimiz.
- Rusya ile yeni iş birliği imkanlarını değerlendiriyoruz, nisan ayında yapılacak zirvede bazı anlaşmalar imzalayarak ilişkilerimizi daha fazla güçlendirmek istiyoruz.
- Rusya ile vize problemini aşmamız gerekiyor, Rusya'nın Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda olumlu adımlar atmak üzere olduğunu görüyoruz.
- Rusya ile güvenlik işbirliğini güçlendirmeliyiz, Suriye konusunda son 1.5 yıldır atılan ortak adımların sonucunu alıyoruz. Suriye'de sahada durum eskisine göre çok daha iyi. Son dönemde Guta'da bazı girişimler oldu, sivil ölümlerinin önüne geçmemiz lazım.

Lavrov'un açıklamalarından satırbaşları da şöyle:

- Türk partnerlerimizin ricasına olumlu karşılık veriyoruz. (S-400 hava savunma sisteminin, Türkiye'ye) teslimatının süresini hızlandıracağız.
- Türk mevkidaşım Çavuşoğlu, Ankara ve Washington'ın Suriye konusundaki temasları konusunda beni bilgilendirdi. Türk mevkidaşım Çavuşoğlu ile çeşitli yönlerini ele aldık. Bunlar içinde ABD'nin, Fırat Nehri'nin doğusu başta olmak üzere Suriye'deki eylemleri de vardı. Zira ABD burada ve Suriye'nin doğusu boyunca askeri üsler kuruyor.

- Rusya ve Türkiye vatandaşları için vize rejiminin kolaylaştırılması, vizesiz seyahat hakkının geri dönmesi için bir başlangıç olabilir. Türk mevkidaşım ile şu aşamada vize rejiminin kolaylaştırılmasını sağlayabilecek adımları ele aldık. Nitekim bu da, vizesiz seyahat rejimine geri dönmemiz için gereken şartların hazırlanması açısından bir başlangıç olabilir.

- ABD, Suriye'de sonsuza kadar olmasa bile uzun süre kalmak için, buradaki yerini sağlamlaştırmak istiyor ve bu ülkenin parçalanmasına yardımcı olmak istiyor. Bundan şüphe duymak için hiçbir sebep yok. Bunun için çeşitli yöntemler kullanıyor. Sözgelimi Suriye'de, (ABD'nin Şam'ı bombalamak için bahane olarak kullanabileceği) yeni bir provokasyon hazırlığında olunduğunu ve bu provokasyonun kimyasal silah kullanımı içerdiğini söylemiştik. Bu sebeple ABD'yi önceki gün tüm kanallar üzerinden sert bir biçimde uyardık. Bu sorumsuzca planların hayata geçirilmeyeceğini umuyoruz. Bütün bunlar şunu söylüyor: Rejim devirmek için çeşitli bahaneler üretme politikası, ABD'nin hala gündeminde. Zira her seçeneğin masada olduğunu boşuna söylemiyorlar.
- Türk mevkidaşımın dediği gibi: (Suriye konusunda) her şeyde yüzde 100 anlaşamasak da fikir alışverişinde bulunmamız çabalarımızı koordine etmemize ve (BM Güvenlik Konseyi'nin) 2254 sayılı kararında yazılı olan hedeflere doğru ilerlememize yardım ediyor. Bu, hem Astana süreci için geçerli hem de söz konusu hedefler Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde de teyit edildi.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS